Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    PFNonwovens zvýšil meziročně zisk o 268 %, pro letošek míří s EBITDA na 1,3 až 1,45 miliardy korun

    PFNonwovens zvýšil meziročně zisk o 268 %, pro letošek míří s EBITDA na 1,3 až 1,45 miliardy korun

    28.03.2019 8:36
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Společnost PFNonwovens a.s., přední evropský výrobce netkaných textilií, obchodovaný na pražské burze, dosáhl v posledním loňském čtvrtletí čistého zisku 377,7 milionů korun při zisku EBITDA 347,1 milionu korun. Celoroční čistý zisk za rok 2018 dosáhl 815,2 milionu korun při EBITDA 1,35 miliardy korun. Jde o předběžná čísla, odhad pro EBITDA znamená růst o 14,6 procenta proti dříve vyslovenému cíli. Pro rok 2019 PFNonwovens očekává zisk EBITDA v rozmezí 1,30 až 1,45 miliardy korun při úrovni kapitálových výdajů (CAPEX) do hladiny 1,45 miliardy korun.

    Celkové tržby roku 2018 dosáhly hladiny 6 484,8 milionu , což představovalo meziroční nárůst o 5,1 %. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 dosáhly konsolidované výnosy 1 682,1 milionu , což představuje meziroční nárůst o 16,2 %. „Nárůst tržeb souvisel s růstem objemu prodeje. Pozitivně na tržby působil také vývoj cen polymerů, které oproti předchozímu roku vzrostly v průměru o více než 6 %,“ uvedla firmy.

    EBITDA očištěná o vliv přecenění akciového opčního programu dosáhla výše 1 346,1 milionů a meziročně tak vzrostla o 7,9 %. „Dosaženým výsledkem společnost splnila cíl, který si stanovila v rozpětí 1 220 – 1 380 milionu . Meziroční nárůst ukazatele EBITDA byl způsoben kombinací několika faktorů, zejména nárůstem objemu prodeje, zlepšením produktového mixu, příznivým dopadem přenosového mechanismu a také mírným navýšením výrobní kapacity v porovnání s rokem 2017. Ukazatel EBITDA neočištěné o vliv přecenění akciového opčního programu dosáhl v roce 2018 výše 1 347,1 milionu ,“ uvádí firma. Ve čtvrtém čtvrtletí 2018 činila výše ukazatele EBITDA 347,1 milionu , meziročně o 1,7 % méně.

    Čistý zisk dosáhl za celý rok 2018 výše 815,2 milionu , meziročně o 268,3 % více. „Nárůst čistého zisku byl způsoben kombinací výše zmíněných faktorů zejména lepším provozním hospodařením, pozitivním dopadem nerealizovaných kurzových změn v porovnávaných obdobích a změnou přístupu k výpočtu dopadu odložené daně z titulu investičních pobídek,“ uvádí firma. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 zaznamenala Společnost čistý zisk ve výši 377,7 milionu .

    Výhled pro rok 2019

    „Co se týče našich investičních projektů, výstavba nového výrobního závodu v Jižní Africe pokračuje dle plánu. V současnosti probíhá dokončování stavebních prací a finalizuje se montáž výrobní linky. Ve druhém čtvrtletí bude probíhat testovací provoz a postupný nájezd linky. Pokud nedojde k nečekaným událostem, budeme první komerční dodávky realizovat koncem prvního pololetí. Projekt nové semikomerční linky pro závod ve Znojmě-Příměticích postoupil do realizační fáze. Byly provedeny stavební úpravy a v současnosti se provádí montáž linky. Vše pokračuje dle schváleného harmonogramu a uvedení linky do komerčního provozu tak plánujeme v průběhu třetího čtvrtletí 2019. Vzhledem k těmto investičním projektům plánujeme v tomto roce další nárůst objemu výroby a s tím související navýšení objemu prodeje,“ uvádí firma.

    Na základě očekávání pro rok 2019 stanovuje PFNonwovens výhled pro ukazatel EBITDA v rozmezí 1,30 až 1,45 miliardy . „Realizace a dokončení našich investičních projektů je zohledněna i v objemu plánovaných investičních výdajů, které by neměly přesáhnout úroveň 1,45 miliardy ,“ uvádí firma.

    V souladu se zveřejněnou strategií navrhne představenstvo valné hromadě nevyplatit dividendu za rok 2018.

    „Rok 2019 bude velmi náročný, jak z hlediska úspěšného dokončení investičních projektů, vyjednávání s klíčovými zákazníky ohledně nových smluv na dodávky výrobků pro roky 2020 a 2021, tak i naplnění ambiciózních finančních cílů,“ řekl Marian Rašík, člen představenstva PFNonwovens a.s. a finanční ředitel koncernu PFNonwovens.

    Finanční výsledky PFNonwovens:

    a 

    a 

    (Zdroj: PFNonwovens, Bloomberg, Reuters)

     

    Čtěte více:

    Pravidelná úprava indexu CECE: Přibude Kofola, PFNonwovens čeká vyřazení
    14.03.2019 15:21
    Dnes večer po zavření trhu proběhne pravidelná čtvrtletní aktualizace ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m