Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Solidní čínská data vítají trhy rozpačitě. Tabák dnes poprvé bez dividendy

Solidní čínská data vítají trhy rozpačitě. Tabák dnes poprvé bez dividendy

17.04.2019 8:57, aktualizováno: 17.4. 9:00
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Napjatě očekávána data z čínské ekonomiky dopadla dobře, což ale vyvolalo otazníky nad možností dalších podpůrných opatření pro druhou největší světovou ekonomiku. Akciové trhy v Asii dnes hledaly směr. Dolar si připisuje zisky, desetileté americké výnosy rostou méně výrazněji. Pomalu stoupá také zlato.

Drobné zisky dnes uhrály japonské akcie. Burzy v Hongkongu a v Šanghaji už ale kolísaly mezi zisky a ztrátami. Australské akcie klesly a v burza v Soulu stagnovala.

Opatrný začátek obchodování můžeme čekat také v Evropě. Futures na německý index DAX klesají v 08:29 o 0,05 %. Obdobně jsou na tom i futures na index blue-chip eurozóny Euro Stoxx 50.

Čína dnes oznámila meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí letošního roku ve výši 6,4 procenta. Údaj o tempu hospodářského růstu je oproti očekávání vyšší, což umožnila výrazně vyšší průmyslová produkce. Nad odhady skončily také maloobchodní tržby a průmyslová produkce za březen.

Data naznačují, že dřívější podpůrné kroky pro čínskou ekonomiku, daňové škrty a podpůrná měnová politika, pravděpodobně měly pozitivní účinek. Teď ale podle některých názorů dává smysl, aby se čínská centrální banka dalších kroků v uvolňování měnové politiky zdržela a čekala, zda to, co podnikla dosud, bude ekonomice stačit.

Ropa roste, když náladu podpořily zprávy o nečekaném poklesu amerických zásob.

V Evropě můžeme z ranních zpráv poukázat na bitvu o budoucnost Commerzbank AG, která může být teprve v začátcích. Nizozemský věřitel ING Groep NV se údajně po této německé bance poohlíží, čímž navazuje na ságu případné fúze s Deutsche Bank AG. Nejenže na ni navazuje, ale navazuje i na opozici odborů a německé vlády, které by potřebovaly, aby se akcie Commerzbank ztrojnásobily, jenom aby vrátily peníze použité na záchranu v době finanční krize.

Pro ty, kdo sledují technologický sektor, je dnešní ráno velmi výživné. Streamingový gigant Netflix Inc klesl ve včerejším prodlouženém obchodování v New Yorku po výhledu, který zklamal investory na vrub levnějšího konkurenta od Walt Disney Co Disney +. Čipový gigant Intel Corp. nadto uvedl, že se vzdává svého plánu proniknout do odvětví mobilních telefonů a společnostem Apple Inc. a Qualcomm Inc. se podařilo dosáhnout dohody v jejich dlouhodobém sporu a uzavřít dlouhodobou dohodu o dodávkách.

V tuzemsku upozorňujeme na čerstvou zprávu ze společnosti ČEZ, která udělil exkluzivitu pro další jednání o bulharských aktivech společnosti Eurohold. Tabák se dnes obchoduje poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 1600 , což představuje dividendový výnosy 10,4 % k včerejší zavírací ceně na burze.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 16.04.2019
Název Závěrečná cena Změna (%)
PHILIP MORRIS ČR 15340.00 0.26
ČEZ 542.00 0.18
ERSTE BANK 937.00 0.19
CETV 93.80 -0.74
KOMERČNÍ BANKA 904.50 -3.98
O2 C.R. 246.00 -0.81
VIG 638.00 1.35
MONETA MONEY BANK 80.00 -0.44
PFNonwovens 776.00 1.04
STOCK 66.20 1.53
KOFOLA ČS 304.00 -0.33
Největší vzestupy
Název Změna (%)
STOCK 1.53
VIG 1.35
PFNonwovens 1.04
PHILIP MORRIS ČR 0.26
ERSTE BANK 0.19
Největší pády
Název Změna (%)
KOMERČNÍ BANKA -3.98
O2 C.R. -0.81
CETV -0.74
MONETA MONEY BANK -0.44
KOFOLA ČS -0.33


Čtěte více:

Blíží se revoluce v odvětví pasivních investic?
17.04.2019 6:07
Investoři, kteří akcie do portfolia vybírají titul od titulu, v posled...
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 6,4 procenta
17.04.2019 8:09
Hrubý domácí produkt Číny v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl me...
Průměrná sazba hypoték v březnu klesla na 2,9 procenta
17.04.2019 8:15
Průměrná úroková sazba hypoték v březnu klesla na 2,90 procenta z úno...
Apple a Qualcomm překvapivě ukončily vleklý patentový spor
17.04.2019 8:19
Společnost Apple se překvapivě dohodla s výrobcem čipů Qualcomm na uro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2026
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu
8:47Írán, USA a Izrael souhlasí s příměřím, Hormuz se otevře. Ropa prudce klesá, futures vystřelily nahoru  
6:04Stabilizující se trh práce a ropná normalizace od poloviny dubna?
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
12:21OpenAI, Google a Anthropic se spojují proti čínským kopiím svých AI modelů
11:40Akcie se dopoledne vydávají vzhůru bez ohledu na další Trumpovo ultimátum  
11:37Samsung rozdrtil odhady. Provozní zisk za první čtvrtletí je vyšší než za celý loňský rok
10:34Jeden z nových akciových normálů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC