Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Umění předních českých autorů 19. století na předaukční výstavě Galerie Kodl

Autor: Redakce, Patria.cz

Sekce umění 19. století opět zaujímá na aukci Galerii KODL významné místo a je prezentována takřka 70 obrazy předních českých autorů okořeněných několika zcela výjimečnými díly zahraničních tvůrců. Předaukční výstavu v prostorách galerie můžete zhlédnout až do 25. května.

Počátkem časové osy táhnoucí se takřka přes dvě století jsou dvě protějškové kabinetní krajinomalby se zříceninou z palety rokokového malíře Norberta Grunda. Tradičně nechybí dílo nedostižného romantického krajináře Augusta Bedřicha Piepenhagena. Představují se také zásadní práce z poloviny 19. století. Slavnou rodinu Mánesů zastupuje komorní něžné dílo Děti s ptačím hnízdem mladého Quida Mánesa. V aukční kolekci samozřejmě neschází ani tzv. Haushoferova škola. Konkrétně se jedná o jeho nejvýznamnější žáky Adolfa Chwalu přítomného hned několika reprezentativními obrazy, Jana Václava Kautského, Hugo Ullika a především pak Julia Mařáka a Aloise Bubáka s jeho zcela výjimečnou zimní krajinou.

Nezanedbatelný prostor tentokrát dostali autoři narození kolem poloviny století. Počítat mezi ně můžeme zásadní práci Výbuch Vesuvu Beneše Knüpfera a především pak reprezentativní průřez tvorby koryfeje české historické malby Václava Brožíka. Volně lze do této sekce zařadit i dvě díla Jakuba Schikanedera, tj. ranou práci V kostele a zcela výjimečnou práci Mlékařka, jež je bez nadsázky považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním. Nelze opominout Antonína Chittussiho s nevšedním velkoformátovým plátnem s názvem Jezerní krajina. Jedinečná práce vysoké umělecké hodnoty s názvem Ze světové výstavy v Chicagu od Luďka Marolda příhodně obohacuje celý soubor o moderní pařížský mondénní styl 90. let.

001

Jakub Schikaneder: Mlékařka, vyvolávací cena: 4 000 000

Na tyto autory plynule navazuje tzv. generace 90. let představovaná především Mařákovou krajinářskou speciálkou. Z ní vyčnívají František Kaván, zastoupený hned několika pracemi, následovaný Aloisem Kalvodou a Josefem Ullmannem. Pomyslným zlatým hřebem je v rámci této generace plátno Antonína Slavíčka Střechy, dílo reprezentativního formátu, kvalit i historicko-uměleckého významu.

001

Antonín Slavíček: Střechy, vyvolávací cena 2 000 000

Do „dlouhého devatenáctého století“ se i tentokrát promítla plátna řady důležitých českých výtvarníků. Silné zastoupení mají díla Oldřicha Blažíčka z rozmezí přibližně třiceti let jeho tvorby, dále dva velkoformátové obrazy Antonína Hudečka ze sběratelsky atraktivního a dosud ne zcela doceněného zralého a pozdního období, několik skvostných zralých prací veskrze renesanční osobnosti Ludvíka Kuby, dále tři díla žánrově univerzálního a stále ještě ne zcela doceněného Josefa Multruse, jenž se prezentuje např. nedostižným autoportrétem v podobě satyra. Představuje se i jedna z nejslavnějších velkoformátových grafik Vojtěcha Preissiga Sedm havranů. Tato rozmanitá část je korunována zcela unikátním, neuvěřitelně moderně pojatým a vnitřně silným pozdním dílem Jana Preislera Milosrdný Samaritán.

001

Jan Preisler: Milosrdný samaritán, vyvolávací cena: 1 300 000

Ze zahraničních autorů konce 19. století je třeba vyzdvihnout impresionistickou malbu Maximiliena Luceho a ojediněle se objevující krajinu Armanda Guillaumina. Vedle nich se pak vyjímá silná kolekce nejznámějšího českého impresionistického krajináře Václava Radimského s reprezentativní sérií francouzských i českých prací.

001

Václav Radimský: Větrné odpoledne, vyvolávací cena 1 200 000

Mimořádně zajímavé je ojedinělé plátno představitele silného realistického proudu ruské malby druhé poloviny 19. století. Jedná se o práci Ilji Jefimoviče Repina Podobizna umělcova otce, která svým výtvarným provedením, historií i významem skutečně nezapře světovou galerijní hodnotu.

Titulní obraz: Oldřich Blažíček: Před bouří, vyvolávací cena 750 000 Kč

(Komerční sdělení)

Čtěte více:

Výjimečná a vzácná díla nyní na předaukční výstavě Galerie KODL
Majitel galerie KODL: Žijeme ve vzácné době konjunktury, zájem o české umění roste i ve světě

Váš názor
Aktuální komentáře
17.10.2019
18:05Valuace akcií, historické zkušenosti a index utrpení
17:44Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17:13Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila
17:06Avast zřejmě zvedl kvartální výnosy. Potvrdí výhled? (prognóza analytika Patrie)
15:38Netflix na reparát: Růst tržeb i uživatelů pořád neumí (komentář analytika)
15:28CETV nově čeká letošní růst zisku OIBDA o 15-17 %. Média spekulují o brzkém převzetí PPF
14:54Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
13:57Bance Morgan Stanley k silným číslům pomohly dluhopisy, akcie reagují růstem
12:05EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m