Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Umění předních českých autorů 19. století na předaukční výstavě Galerie Kodl

Autor: Redakce, Patria.cz

Sekce umění 19. století opět zaujímá na aukci Galerii KODL významné místo a je prezentována takřka 70 obrazy předních českých autorů okořeněných několika zcela výjimečnými díly zahraničních tvůrců. Předaukční výstavu v prostorách galerie můžete zhlédnout až do 25. května.

Počátkem časové osy táhnoucí se takřka přes dvě století jsou dvě protějškové kabinetní krajinomalby se zříceninou z palety rokokového malíře Norberta Grunda. Tradičně nechybí dílo nedostižného romantického krajináře Augusta Bedřicha Piepenhagena. Představují se také zásadní práce z poloviny 19. století. Slavnou rodinu Mánesů zastupuje komorní něžné dílo Děti s ptačím hnízdem mladého Quida Mánesa. V aukční kolekci samozřejmě neschází ani tzv. Haushoferova škola. Konkrétně se jedná o jeho nejvýznamnější žáky Adolfa Chwalu přítomného hned několika reprezentativními obrazy, Jana Václava Kautského, Hugo Ullika a především pak Julia Mařáka a Aloise Bubáka s jeho zcela výjimečnou zimní krajinou.

Nezanedbatelný prostor tentokrát dostali autoři narození kolem poloviny století. Počítat mezi ně můžeme zásadní práci Výbuch Vesuvu Beneše Knüpfera a především pak reprezentativní průřez tvorby koryfeje české historické malby Václava Brožíka. Volně lze do této sekce zařadit i dvě díla Jakuba Schikanedera, tj. ranou práci V kostele a zcela výjimečnou práci Mlékařka, jež je bez nadsázky považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním. Nelze opominout Antonína Chittussiho s nevšedním velkoformátovým plátnem s názvem Jezerní krajina. Jedinečná práce vysoké umělecké hodnoty s názvem Ze světové výstavy v Chicagu od Luďka Marolda příhodně obohacuje celý soubor o moderní pařížský mondénní styl 90. let.

001

Jakub Schikaneder: Mlékařka, vyvolávací cena: 4 000 000

Na tyto autory plynule navazuje tzv. generace 90. let představovaná především Mařákovou krajinářskou speciálkou. Z ní vyčnívají František Kaván, zastoupený hned několika pracemi, následovaný Aloisem Kalvodou a Josefem Ullmannem. Pomyslným zlatým hřebem je v rámci této generace plátno Antonína Slavíčka Střechy, dílo reprezentativního formátu, kvalit i historicko-uměleckého významu.

001

Antonín Slavíček: Střechy, vyvolávací cena 2 000 000

Do „dlouhého devatenáctého století“ se i tentokrát promítla plátna řady důležitých českých výtvarníků. Silné zastoupení mají díla Oldřicha Blažíčka z rozmezí přibližně třiceti let jeho tvorby, dále dva velkoformátové obrazy Antonína Hudečka ze sběratelsky atraktivního a dosud ne zcela doceněného zralého a pozdního období, několik skvostných zralých prací veskrze renesanční osobnosti Ludvíka Kuby, dále tři díla žánrově univerzálního a stále ještě ne zcela doceněného Josefa Multruse, jenž se prezentuje např. nedostižným autoportrétem v podobě satyra. Představuje se i jedna z nejslavnějších velkoformátových grafik Vojtěcha Preissiga Sedm havranů. Tato rozmanitá část je korunována zcela unikátním, neuvěřitelně moderně pojatým a vnitřně silným pozdním dílem Jana Preislera Milosrdný Samaritán.

001

Jan Preisler: Milosrdný samaritán, vyvolávací cena: 1 300 000

Ze zahraničních autorů konce 19. století je třeba vyzdvihnout impresionistickou malbu Maximiliena Luceho a ojediněle se objevující krajinu Armanda Guillaumina. Vedle nich se pak vyjímá silná kolekce nejznámějšího českého impresionistického krajináře Václava Radimského s reprezentativní sérií francouzských i českých prací.

001

Václav Radimský: Větrné odpoledne, vyvolávací cena 1 200 000

Mimořádně zajímavé je ojedinělé plátno představitele silného realistického proudu ruské malby druhé poloviny 19. století. Jedná se o práci Ilji Jefimoviče Repina Podobizna umělcova otce, která svým výtvarným provedením, historií i významem skutečně nezapře světovou galerijní hodnotu.

Titulní obraz: Oldřich Blažíček: Před bouří, vyvolávací cena 750 000 Kč

(Komerční sdělení)

Čtěte více:

Výjimečná a vzácná díla nyní na předaukční výstavě Galerie KODL
Majitel galerie KODL: Žijeme ve vzácné době konjunktury, zájem o české umění roste i ve světě

Váš názor
Aktuální komentáře
28.05.2022
16:40Summers: Hipster regulace je omylem, odměny v JPMorgan v pořádku, ale potřeba je progresivnější zdanění
8:18Víkendář: Úvahy o recesi předčasné, v USA inflace nad 2 % až do roku 2024
27.05.2022
22:05Wall Street přerušuje šňůru propadů
17:22Jaromír Strnad: Komerční banka by mohla na podzim nabídnout mimořádnou dividendu
16:57Růstový závěr týdne s Nasdaqem v čele
16:05Podobně, ale zároveň úplně jinak než v roce 2008
14:398 kroků ke stabilnějšímu portfoliu na medvědím trhu
14:38Británie uvalila nečekanou daň na těžaře. Další na řadě mohou být velcí plátci dividend
13:49Jiří Gavor: Nové ceny energií od ČEZ jsou špičkou ledovce. Do budoucna by ale měly klesnout
13:02Bloomberg: Problémy EDF s jádrem mohou zkomplikovat odklon EU od ruského plynu
12:05Perly týdne: Akciový návrat do minulosti nepřijde, výroba aut v USA se tam ale již dostala
10:55Pozitivní nastavení trhů se drží, ropa setrvale stoupá
9:07Rozbřesk: Drahá nafta a benzín, aneb napjatý trh ropných produktů
8:54Putin nabízí uvolnění přístavů výměnou za zrušení sankcí, futures jsou dnes kolem nuly
8:36ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
8:30Investoři Twitteru žalovali Muska za to, že o navýšení svého podílu informoval se zpožděním
6:01Sedmdesátá léta a japonská bublina jsou špatným porovnáním pro současnou situaci, tvrdí ekonom
26.05.2022
22:00Americké akcie umazaly další ztráty; Alibaba +14 %
17:38Inflační výhled a reálné výnosy akcií nacházející se na historických minimech
17:22Maloobchodníci znovu hýbou trhem, tentokrát nahoru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data