Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Umění předních českých autorů 19. století na předaukční výstavě Galerie Kodl

Autor: Redakce, Patria.cz

Sekce umění 19. století opět zaujímá na aukci Galerii KODL významné místo a je prezentována takřka 70 obrazy předních českých autorů okořeněných několika zcela výjimečnými díly zahraničních tvůrců. Předaukční výstavu v prostorách galerie můžete zhlédnout až do 25. května.

Počátkem časové osy táhnoucí se takřka přes dvě století jsou dvě protějškové kabinetní krajinomalby se zříceninou z palety rokokového malíře Norberta Grunda. Tradičně nechybí dílo nedostižného romantického krajináře Augusta Bedřicha Piepenhagena. Představují se také zásadní práce z poloviny 19. století. Slavnou rodinu Mánesů zastupuje komorní něžné dílo Děti s ptačím hnízdem mladého Quida Mánesa. V aukční kolekci samozřejmě neschází ani tzv. Haushoferova škola. Konkrétně se jedná o jeho nejvýznamnější žáky Adolfa Chwalu přítomného hned několika reprezentativními obrazy, Jana Václava Kautského, Hugo Ullika a především pak Julia Mařáka a Aloise Bubáka s jeho zcela výjimečnou zimní krajinou.

Nezanedbatelný prostor tentokrát dostali autoři narození kolem poloviny století. Počítat mezi ně můžeme zásadní práci Výbuch Vesuvu Beneše Knüpfera a především pak reprezentativní průřez tvorby koryfeje české historické malby Václava Brožíka. Volně lze do této sekce zařadit i dvě díla Jakuba Schikanedera, tj. ranou práci V kostele a zcela výjimečnou práci Mlékařka, jež je bez nadsázky považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním. Nelze opominout Antonína Chittussiho s nevšedním velkoformátovým plátnem s názvem Jezerní krajina. Jedinečná práce vysoké umělecké hodnoty s názvem Ze světové výstavy v Chicagu od Luďka Marolda příhodně obohacuje celý soubor o moderní pařížský mondénní styl 90. let.

001

Jakub Schikaneder: Mlékařka, vyvolávací cena: 4 000 000

Na tyto autory plynule navazuje tzv. generace 90. let představovaná především Mařákovou krajinářskou speciálkou. Z ní vyčnívají František Kaván, zastoupený hned několika pracemi, následovaný Aloisem Kalvodou a Josefem Ullmannem. Pomyslným zlatým hřebem je v rámci této generace plátno Antonína Slavíčka Střechy, dílo reprezentativního formátu, kvalit i historicko-uměleckého významu.

001

Antonín Slavíček: Střechy, vyvolávací cena 2 000 000

Do „dlouhého devatenáctého století“ se i tentokrát promítla plátna řady důležitých českých výtvarníků. Silné zastoupení mají díla Oldřicha Blažíčka z rozmezí přibližně třiceti let jeho tvorby, dále dva velkoformátové obrazy Antonína Hudečka ze sběratelsky atraktivního a dosud ne zcela doceněného zralého a pozdního období, několik skvostných zralých prací veskrze renesanční osobnosti Ludvíka Kuby, dále tři díla žánrově univerzálního a stále ještě ne zcela doceněného Josefa Multruse, jenž se prezentuje např. nedostižným autoportrétem v podobě satyra. Představuje se i jedna z nejslavnějších velkoformátových grafik Vojtěcha Preissiga Sedm havranů. Tato rozmanitá část je korunována zcela unikátním, neuvěřitelně moderně pojatým a vnitřně silným pozdním dílem Jana Preislera Milosrdný Samaritán.

001

Jan Preisler: Milosrdný samaritán, vyvolávací cena: 1 300 000

Ze zahraničních autorů konce 19. století je třeba vyzdvihnout impresionistickou malbu Maximiliena Luceho a ojediněle se objevující krajinu Armanda Guillaumina. Vedle nich se pak vyjímá silná kolekce nejznámějšího českého impresionistického krajináře Václava Radimského s reprezentativní sérií francouzských i českých prací.

001

Václav Radimský: Větrné odpoledne, vyvolávací cena 1 200 000

Mimořádně zajímavé je ojedinělé plátno představitele silného realistického proudu ruské malby druhé poloviny 19. století. Jedná se o práci Ilji Jefimoviče Repina Podobizna umělcova otce, která svým výtvarným provedením, historií i významem skutečně nezapře světovou galerijní hodnotu.

Titulní obraz: Oldřich Blažíček: Před bouří, vyvolávací cena 750 000 Kč

(Komerční sdělení)

Čtěte více:

Výjimečná a vzácná díla nyní na předaukční výstavě Galerie KODL
Majitel galerie KODL: Žijeme ve vzácné době konjunktury, zájem o české umění roste i ve světě

Váš názor
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení