Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záchranný člun Made in China pro Qualcomm?

Záchranný člun Made in China pro Qualcomm?

30.07.2019 15:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký technologický obr Qualcomm se na pondělním jednání dohodl se svým čínským protějškem Tencentem na vzájemné spolupráci. Ve hře je mimo jiné společný vývoj herních mobilních telefonů Tencentu s čipy Snapdragon od Qualcommu, které by byly optimalizované pro sítě 5G a podporovaly by streaming her Tencentu přes cloud.

Tato dohoda by tak mohla americké firmě poskytnout záchranný člun. Táhlé soudní spory mezi Qualcommem a americkou Federální obchodní komisí (FTC) kvůli údajnému nesoutěžnímu chování držely cenu jeho akcií dlouho ve stagnujícím až klesajícím trendu. Květnové „usmíření“ Qualcommu s Applem, kdy Apple přistoupil na koupi licence na čipy Qualcommu kvůli podpoře 5G sítí (což donutilo Intel odstoupit z boje o 5G mobilní čipy), ale jako by vrátilo Qualcomm do starých kolejí.

Avšak úsměv investorům na tvářích nezůstal dlouho. Soudkyně Lucy H. Koh rozhodla ve sporu Qualcommu s FTC ve prospěch FTC. Qualcomm tak musí upravit své licenční podmínky a snížit sazby za prodej licencí. Za podobná obvinění byl již pokutován například v Číně (975 mil. USD), Severní Koreji (853 mil. USD), Tchaj-wanu (93 mil. USD) a Evropské unii (1,2 bil. USD). V rámci posledního rozhodnutí musí také Qualcomm přistoupit na sedmiletý monitoring.

Od zítřejších výsledků Qualcommu se kvůli utrženým pokutám moc neočekává. Ale rozhodnutí o spolupráci by mohlo vést k posílení pozice jak Qualcommu, tak Tencentu. V hledáčku by se mohli tito dva titáni objevit jako konkurenti Microsoftu a Googlu v cloudových službách či streamování her, o které se momentálně dané firmy snaží a které by mohlo s příchodem 5G sítí vytvořit nové odvětví herního průmyslu.

Autor: Robin Martinů
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters, The Verge, Forbes

 

Čtěte více:

Neuralink Elona Muska je připravena zjistit, co nám vrtá hlavou
18.07.2019 12:30
Elon Musk toho v posledních 25 letech představil již hodně. Jednu z pr...
Čína otevírá burzu technologických akcií STAR
19.07.2019 9:31
Čína v pondělí otevře akciový trh nazvaný STAR, který je určen pro tec...
Microsoft překvapil na celé čáře (komentář analytika)
19.07.2019 15:41
Byli bychom neradi, kdyby následující komentář vyzněl jako bezbřehý op...
Investiční tip Microsoft: Tržby mohou silně růst i v příštím roce
24.07.2019 6:07
Microsoft Corporation je největším a nejznámějším vývojářem a prodejce...
Regulatorní strasti technologických titánů
29.07.2019 10:38
„Jak jste zkrachovali?... Nejprve pozvolna a pak rychle.“ Tento citát ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y