Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    OECD varuje před nejslabším růstem ekonomiky od finanční krize

    OECD varuje před nejslabším růstem ekonomiky od finanční krize

    19.09.2019 12:30
    Autor: ČTK

    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad růstu globální ekonomiky na nejnižší úroveň od finanční krize. Světová ekonomika by se podle její předpovědi letos měla zvýšit jen 2,9 procenta, zatímco loni to bylo 3,6 procenta. Sama OECD ještě v květnu předpokládala, že letošní výkon ekonomiky stoupne o 3,2 procenta. Na vině je podle dnes zveřejněné zprávy především obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy.

    OECD také varovala, že globální hospodářství by v případě, že vlády nenajdou na současné problémy řešení, mohla vstoupit do nové dlouhotrvající fáze nízkého růstu. "Vyhlídky jsou čím dál slabší a nejistější," píše ve svém hospodářském výhledu organizace se sídlem v Paříži. "To, co vypadalo jako dočasné obchodní napětí, se mění v nový dlouhodobý stav obchodních vztahů," řekla agentuře Reuters analytička OECD Laurence Booneová.

    Německá ekonomika, na níž je závislá řada českých podniků, by podle nového odhadu měla letos vzrůst o 0,5 procenta, tedy o dvě desetiny procentního bodu méně, než OECD předpokládala v květnu. O polovinu pak OECD snížila odhad růstu německého hospodářství na příští rok. V květnu jej viděla ve výši 1,2 procenta, nyní vychází z růstu jen 0,6 procenta. Německo jakožto silně proexportně orientovaná ekonomika trpí obchodními konflikty obzvláště silně. Dosud se napětí v obchodních vztazích, které narušuje důvěru investorů, projevilo především v průmyslu.

    Pro čínskou ekonomiku očekává OECD postupné oslabování, i když podle ní existuje i nebezpečí silnějšího poklesu. Velké riziko pak organizace spatřuje v odchodu Británie z Evropské unie. Brexit bez dohody by tuto zemi mohl v příštím roce zahnat do recese a výrazně oslabit i růst v celé Evropě. Slabší růst ekonomiky odhaduje OECD pro letošní i příští rok i pro eurozónu a Spojené státy.


    Čtěte více:

    Čtyři největší tuzemské banky podepsaly vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
    19.09.2019 15:55
    Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky...
    ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud
    19.09.2019 8:26
    Energetická společnost ČEZ Prodej musí Správě železniční dopravní cest...
    Microsoft oznámil zpětný odkup akcií za až 40 miliard dolarů a zvyšuje dividendu
    19.09.2019 8:47
    Americká společnost Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard ...
    Výroba aut za osm měsíců je na loňských rekordních 942 000 vozech
    19.09.2019 10:03
    Výroba osobních aut v Česku se za osm měsíců letošního roku vrátila na...
    Zprávy z Fedu nejsou tak špatné, jak se může zdát. Akcie rostou
    19.09.2019 10:33
    Důležité zasedání americké centrální banky, které se ještě na poslední...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board