Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Akční prognóza ČNB - slabší růst & vyšší sazby

Rozbřesk: Akční prognóza ČNB - slabší růst & vyšší sazby

08.11.2019 9:13
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ač bylo listopadové zasedání bankovní rady delší než obvykle, ke zvýšení úrokových sazeb nakonec nevedlo. Stejně jako v září se pro zpřísnění měnové politiky našly jen dva hlasy, zatímco většina bankéřů ve světle přetrvávajících rizik a nejistot zahraničního původu zvolila taktiku vyčkávání. Hlavní úroková sazba ČNB tak i nadále zůstává na úrovni dvou procent, nicméně k vyšším sazbám se nejspíše stočí i příští debata centrálních bankéřů. Už proto, že k tomuto kroku je bude dál „nabádat“ nová prognóza předpokládající zhruba blízké dvojí zvýšení sazeb, které má ovšem už v polovině příštího roku vystřídat jejich rychlé snižování. A to dokonce možná až pod současnou úroveň. Nová prognóza je tedy ještě více akční než ta minulá, a tak si nepochybně zaslouží i větší pozornost finančních trhů.

Co se tedy z pohledu ČNB změnilo? V první řadě centrální banka přehodnotila výhled růstu české ekonomiky, a to nikoliv symbolicky. Největší změna potkala výhled hned na příští rok, když byl růst HDP přehodnocen směrem dolů o půl procentního bodu. Vedle toho by měla být vyšší i inflace (už třeba kvůli zvýšení spotřebních daní) a rovněž úrokové sazby. Výraznou změnou prošel i dlouhodobě pozitivní výhled na korunu, který tentokrát vlastně žádným optimismem nehýří. Koruna by podle ČNB měla být o cca 50 haléřů slabší oproti předchozí prognóze a hranici 25 za euro by vlastně neměla pokořit ani na horizontu prvního pololetí roku 2021. A to dokonce navzdory na příští rok „naplánovanému“ 300 bodovému úrokovému diferenciálu vůči eurozóně, chtělo by se dodat.

Prognóza si opět „žádá“ akci – dokonce výraznější než ta minulá – nicméně centrální bankéři zůstávají opatrnější. Předpokládá, že zpřísnění měnových podmínek nedodá koruna, a tak jim budou muset pomoci sazby. Otázkou ovšem je, zda takové utahování je vlastně nutné v časech, kdy známky útlumu nebo minimálně dvojkolejnosti ekonomiky vidíme i v české ekonomice. Argumentovat se samozřejmě dá i vyšší inflací, nicméně vzhledem ke zpoždění měnové politiky ČNB pro příští rok vlastně ani ovlivnit nemůže. A zvlášť proto, že za inflací stojí především zdražující (a nedostatkové) bydlení včetně energií reagující na „zelenou vlnu“ přicházející z Německa. A tak pokud se během měsíce nedočkáme výrazného obratu k lepšímu v evropské ekonomice nebo se česká ekonomika neukáže jako naprosto imunní vůči cyklickému vývoji eurozóny, může repo sazba zůstat na dvojce i v prosinci. 

TRHY

CZK a dluhopisy
Česká koruna včera nebyla schopná moc vytěžit ze zasedání bankovní rady. Sazby zůstaly beze změny a nový pozitivní impuls se tedy nedostavil. Nová prognóza sice připouští růst sazeb, pro který se někteří členové bankovní rady vyslovují, ale to do jisté míry pouze jako důsledek slabšího výhledu na korunu. A to pro českou měnu zase tak pozitivní zpráva není. 

Zahraniční forex
Nehledě na dramatický růst úrokových sazeb v USA a eurozóně, který byl vyprovokovaný pozitivními zprávami na poli obchodních válek, zůstává volatilita na eurodolaru velmi nízká. Včera spíše naopak zaujala libra, která oslabila v reakci na fakt, že dva členové vedení Bank of England hlasovali na včerejším zasedání překvapivě pro snížení úroků.

S rostoucími úrokovými sazbami ve světě ovšem začíná jasně trpět forint, který se jako jediná středoevropská měna nemůže opřít o viditelně kladné úrokové sazby na krátkém konci výnosové křivky. Dnešní inflační číslo (za říjen) přitom forintu nemůže pomoci, neboť inflace na úrovni tří procent je sice relativně vysoká, avšak zcela v toleranční pásmu MNB (2-4 %), takže centrální banka nemusí i nadále nic dělat.

Ropa
Ropa Brent i nadále přešlapuje v těsné blízkosti hranice 62 dolarů za barel, ze které ji neposunuly ani nové povzbudivé zprávy ohledně americko-čínské obchodní dohody. Ta by totiž dle včerejšího vyjádření čínského ministerstva obchodu měla zahrnovat postupné rušení vzájemných cel (v rámci jednotlivých fází dohody). Bezbřehý optimismus nicméně krotí neoficiální komentáře americké administrativy, kde údajně existuje vnitřní opozice vůči takovému postupu.

Dnes bude ropný trh s napětím sledovat statistiky k aktivitě amerických producentů od agentury Baker Hughes. Ta klesá již několik posledních měsíců v řadě a počet aktivních vrtných souprav je tak aktuálně nejnižší od března 2017. 


 
 
 

Čtěte více:

ČNB nemění sazby. Prognóza předvídá dvojí růst sazeb a čeká slabší ekonomiku
07.11.2019 13:37
Česká národní banka v souladu s očekáváním analytiků a ekonomů nezměni...
Tomáš Vlk: Snižování rizik? BoE to vidí jinak
07.11.2019 14:30
Bank of England překvapila a nikoli tím, že nechala úrokové sazby bez...
Čeští i britští centrální bankéři dnes hýbali trhem
07.11.2019 16:31
Na hlavních akciových trzích panuje nadále pohodová atmosféra díky síl...
Pokles čínského exportu v říjnu překvapivě zpomalil
08.11.2019 8:32
Čínský export se v říjnu meziročně snížil o 0,9 procenta na 212,9 mili...
Podle Junckera Trump nakonec cla na dovoz automobilů z EU neuvalí
08.11.2019 8:37
Šéf dosluhující Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker je přesvědčen...

Váš názor
  •  
    09.11.2019 11:09

    takže sazby nezvýšili z důvodu nejistoty....no, ale prognóza říká, že bude pokles a budou dvakrát zvyšovat sazby....to člověk nevymyslí....
    abc1
Aktuální komentáře
12.11.2019
22:06Wall Street zakončila nerozhodně, Rockwell +10 %
18:04Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
17:35Americké indexy před Trumpovým projevem na rekordu, dolar roste
17:09Havlíček: Ve středu řekneme přesnější plán stavby jaderného bloku
16:51Jakub Lukáš: Akciím ČEZu věřím
16:47Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
15:58Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
15:56Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení protinávrhu akcionáře k pořadu jednání valné hromady
14:35Vodafone (+4,3 %) snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
14:11ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:41VoxEU: Spojené státy se nyní mohou nejlépe poučit z vlastní historie
12:13Němečtí investoři ubrali z pesimismu. Sázejí na ekonomiku a méně konfliktů v obchodě
12:11RMS Mezzanine, a.s. - Splacení přijatého úvěru od Poštová banka, a.s.
11:44Výsledkům Deutsche Post vévodí poštovné a expresní zásilky (komentář analytika)  
10:51Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají  
9:25Rozbřesk: První a úspěšný test nové prognózy ČNB
8:59ČEZ, a.s. - Hospodářské výsledky za 1.-3. čtvrtletí 2019
8:54Trhy v Evropě by měly mírně růst. ČEZ k číslům pod odhady přidal slabší výhled pro zisk  
8:38Politico: Trump znovu odloží rozhodnutí o clech na auta z EU
8:18Kvartální zisk ČEZ (-1 %) zaostal za odhady, firma zužuje roční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00Wizz Air Holdings Plc (09/19 Q2)