Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

    HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

    06.12.2019 8:53
    Autor: ČTK

    Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry& Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných technologií Škoda JS, uvedly Hospodářské noviny (HN). Kupní cena za plzeňskou společnost by se podle informací deníku měla pohybovat v řádu několika set milionů eur.

    "Očekáváme, že všechny naše dohody týkající se převzetí Škody JS dokončíme během prvního pololetí roku 2020, kdy také převezmeme kontrolu a vlastnická práva," uvedl prezident a předseda představenstva korejské společnosti Patrik Jin-Sung Jun.

    Vedení Škody JS sdělilo, že zatím není s chystanou změnou vlastníka seznámeno. "Vámi uváděnou informaci potvrdit nemůžeme," řekl mluvčí podniku Jan Stolár. K chystané transakci se zatím nevyjádřila ani ruská strana.

    Podle Korejců má podnik vynikající know-how, škodí mu ale mezinárodní sankce kvůli ruské okupaci Krymu. Přes zmíněné problémy si Škoda JS udržuje ziskovost. Její hlavní zakázkou jsou momentálně dodávky pro slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce. Nejnověji firma uzavřela na Ukrajině kontrakt za 27 milionů eur (asi 690 milionů korun) pro dva bloky Rovenské jaderné elektrárny. Zakázku za skoro 400 milionů korun získala podle HN i na britské jaderné elektrárně Hinkley Point, kam reaktory dodává francouzská Areva.

    Škoda JS s 1100 zaměstnanci vykázala loni zisk před zdaněním 235 milionů při tržbách 4,1 miliardy korun. Kvůli nedostatku příležitostí v ČR se musí stále více orientovat na export, který loni mířil do 14 zemí a na obratu firmy se podílel 68 procenty.

    Korea Heavy Industry & Development je finanční investor, který kupuje strojírenské podniky po světě a také obchoduje s ropou a zkapalněným plynem LNG. Škoda JS dosud patří do Gazpromem kontrolované strojírenské skupiny Uralmash. Ta v minulosti vlastnila také strojírnu Pilsen Steel, která se letos dostala do insolvence.

     

    Čtěte více:

    Zahraniční obchod USA - deficit klesá, ale detaily nepotěší
    05.12.2019 16:22
    Říjnové statistiky odhalily, že se deficit amerického zahraničního ob...
    Petr Dufek: Strach bude největší hybnou silou české ekonomiky v roce 2020
    22.12.2019 17:02
    Česká ekonomika zpomaluje, průmysl oslabuje a za významný považuje an...
    Schůzka OPEC: Výbor doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy
    06.12.2019 8:23
    Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a j...
    Saudi Aramco se upíše za horní cenovou mez, emise bude novým největším IPO světa
    06.12.2019 8:47
    Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco b...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data