Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemská ekonomika zvolnila růst na 1,7 % meziročně, inflace v lednu akceleruje

Tuzemská ekonomika zvolnila růst na 1,7 % meziročně, inflace v lednu akceleruje

14.02.2020 9:06, aktualizováno: 14.2. 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tuzemská ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zpomalila růst na 0,2 % mezikvartálně a 1,7 % meziročně. Čísla jsou za odhady trhu dle agentury Bloomberg, kde bylo konsensuálně očekáváno zvolnění „pouze“ na 0,3 % a 2,0 %. Akceleruje naopak lednová tuzemská inflace, vyjádřená indexem spotřebitelských cen. Vzestup dosahuje meziměsíčních 1,5 %, meziročně 3,6 % při očekávání pouze 1,0 %, respektive 3,2 %.

Česká ekonomika loni zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta. V roce 2018 vzrostla o 2,8 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu růstu hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 meziroční růst HDP také zpomalil, a to na 1,7 procenta ze 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Analytici tento vývoj zhruba předpovídali.

Loňský růst českého hospodářství je nejslabší od roku 2016, kdy podle údajů statistiků činil také 2,4 procenta. Česká ekonomika si ale vedla lépe než Evropská unie jako celek, sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Růst v loňském roce byl podpořen podle statistiků hlavně spotřebními výdaji domácností a zahraniční poptávkou. Mírně však rostly také investice. Dařilo se třeba obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství nebo informačním a komunikačním činnostem.

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 3,6 procenta z prosincových 3,2 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst cen od března 2012. Růst inflace ovlivnilo hlavně zdražování potravin a alkoholu. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali stagnaci cen na 3,2 procenta.

V meziměsíčním srovnání vzrostly v lednu ceny o 1,5 procenta. Ve srovnání s prosincem zdražily hlavně zelenina, ovoce a lihoviny, jejichž ceny vzrostly částečně vlivem zvýšení spotřební daně na alkohol.
 

Váš názor
  •  
    14.02.2020 9:21

    analytici, ekonomové, všichni byli překvapeni, že ČNB po dlouhém váhání zvýšila sazby.....jak je vidět, dlouho "experti" z ČNB vyčkávali......takže inflace nahoru, růst dolů....čekají nás světlé zítřky.....
    abc1
  • čnb kašpaři
    14.02.2020 9:15

    tak co "modeláři" co říkají modely ? dávno měly být sazby přes 3% jenže to by musela být čnb skutečně nezávislá, ale ona to odpracuje koruna :o) a nakonec budou muset jít sazby nahoru výrazněji
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
05.03.2026
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659
12:25Pět procent minulostí? Čína si stanovila nejnižší cíl ekonomického růstu od roku 1991
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.