Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banka v prvním kole COVID II přijala 5900 žádostí za 19 mld. Kč

Banka v prvním kole COVID II přijala 5900 žádostí za 19 mld. Kč

06.04.2020 8:53
Autor: ČTK

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. ČTK to včera sdělila mluvčí banky Marie Lafantová.

Na celé pokračování programu COVID mělo být původně, stejně jako na první vlnu, vyčleněno pět miliard korun, které by živnostníkům a firmám poskytly půjčky v objemu 20 miliard korun. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) bude do Velikonoc spuštěn program COVID pro pražské firmy. Připravuje se také COVID III, který by měl být v první fázi ve výši 20 miliard korun a bude se zvyšovat až na 40 miliard korun, napsal ČTK.

Žádosti do programu COVID II podávali podnikatelé napříč obory. "Jednalo se o stavebnictví, strojírenství, textilní průmysl, startovací a ubytovací služby, maloobchod a velkoobchod, dopravu, pivovary, cestovní kanceláře a další služby," uvedla Lafantová. Na rozdíl od první vlny programu COVID nyní byly zapojeny komerční banky. Podle Lafantové nejčastěji žádali klienti Komerční banky, ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Oberbank, Moneta Money Bank a Sberbank. Za půjčky ručí prostřednictvím ČMZRB stát až do výše 80 procent. Maximální délka záruky jsou tři roky.

Příjem žádostí byl spuštěn ve čtvrtek ráno, po třech hodinách byla vyčleněná suma 1,5 miliardy korun vyčerpána. O půjčku požádalo více než 700 živnostníků a malých a středních podnikatelů. Odpoledne ministr Havlíček zvýšil kapacitu programu na pět miliard korun. Podnikatelé mohli žádosti znovu posílat do páteční půlnoci.

V první vlně programu COVID o bezúročné půjčky ČMZRB přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. Podnikatelům schválila dosud úvěry za více než 300 milionů korun a pokračuje s vyhodnocováním žádostí. Zaměstnancům ČMZRB pomáhají externí pracovníci z ministerstva průmyslu a obchodu nebo ze státní agentury CzechInvest.

Záruky a bezúročné úvěry jsou podle Havlíčka klíčovým programem všech evropských vlád. "Zájem je enormní, posilujeme za pochodu ČMZRB, která za 14 dní musí zpracovat to, co jindy za rok," napsal ČTK v SMS. Program COVID II byl financován z fondů EU, o úvěry proto nemohli žádat podnikatelé z Prahy. Pro ty by měl podle Havlíčka být spuštěn program do Velikonoc. Připravovaný COVID III není podle Havlíčka v silách ČMZRB. "Využijeme tzv. portfoliové záruky a hodnocení bude už jen na komerčních bankách, kterým dá ČMZRB plošnou záruku. Inspirujeme se u EIF (Evropský investiční fond)," uvedl včera Havlíček.


Čtěte více:

České státní dluhopisy šly v dnešní aukci opět na dračku
01.04.2020 15:03
Česko dnes prodalo státní dluhopisy za rekordních více než 87 miliard...
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
02.04.2020 9:07
Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a t...
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
03.04.2020 10:29
Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předp...
Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není
03.04.2020 14:57
Dramatický skok v žádostech o dávky v nezaměstnanosti za poslední dva...
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
03.04.2020 15:06
Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejmé...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university