Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schillerová: Pokles ekonomiky bude asi větší než odhady z dubna

Schillerová: Pokles ekonomiky bude asi větší než odhady z dubna

24.06.2020 11:17, aktualizováno: 24.6. 11:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pokles české ekonomiky bude letos zřejmě větší, než odhadovalo ministerstvo financí v poslední dubnové prognóze. V ní úřad počítá s poklesem o 5,6 procenta. Na dnešním setkání organizovaném Lidovými novinami to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Konkrétní údaje neuvedla. Dodala ale, že odhad OECD ohledně poklesu české ekonomiky o 9,6 procenta považuje za "hodně černý scénář". Podle ekonoma Jana Švejnara bude propad české ekonomiky v letošním roce vyšší, než se všeobecně odhaduje, a to 7,5 až 8 % HDP.

Zároveň ministryně informovala, že její úřad zveřejní další makroekonomickou prognózu později, a to až 10. srpna. Úřad chce totiž počkat například na podrobnější údaje o vývoji české i evropské ekonomiky nebo mít dlouhodobější údaje o vývoji státního rozpočtu. Za standardních podmínek by mělo MF zveřejnit novou prognózu v červenci.

"Odmítla jsem, abychom nyní dělali makroekonomickou predikci, protože by to bylo velmi nepřesné číslo a pro nás je stále tolik neznámých. Proto jsme se rozhodli, že to svážeme až s přípravou rozpočtu na rok 2021. Přeci jen odhady MF mají určitou váhu," uvedla dnes ministryně.

Podle ekonoma Jana Švejnara bude propad české ekonomiky v letošním roce vyšší, než se všeobecně odhaduje, a to 7,5 až 8 % HDP. Šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, který ukončil činnost 11. června, a ředitel IDEA při CERGE-EI v rozhovoru s ČTK také řekl, že pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel, dodal.

Ekonom Švejnar: Česká ekonomika letos propadně o 7,5 až osm procent HDP - https://t.co/kcYe4WLnq8 pic.twitter.com/oweLVJlAZG

Kolik celkem na podporu ekonomiky?

Celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru aktuálně činí zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 % HDP. Někteří ekonomové vyčíslenou podporu kritizují nebo zpochybňují.

Ministerstvo v novém přehledu zvýšilo objem schválené přímé podpory na 271,1 miliardy korun z 255,2 miliardy korun 7. května. Nově je to tak 4,9 procenta HDP, proti předchozím 4,6 procenta HDP. Odklady daní a odvodů MF zvýšilo na 26,7 miliardy (0,5 procenta HDP) z 22,2 miliardy korun a záruky ponechalo na 851,5 miliardy korun (15,4 procenta HDP).

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš už dříve upozornil na to, že 15,4 procenta HDP ve formě státních záruk za úvěry je z říše snů. "I když programy COVID 3 a COVID plus budou fungovat hladce, úvěry v celkovém objemu přes 800 miliard korun opravdu letos neuvidíme," uvedl.

Dlouhodobě také vládu za pomalé poskytování pomoci ekonomice kritizuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní je slibovaná vládní pomoc české ekonomice mnohonásobně vyšší než reálná pomoc.

"Celá řada věcí se mohla samozřejmě udělat chytřeji. Stojím si ale za tím, že opatření na pomoc ekonomice jsou masivní a rychlá," uvedla dnes Schillerová. Chyby podle ní byly především u programů COVID I a COVID II.

Ministryně dnes kromě toho zopakovala, že si Česko v objemu pomoci nevede ve srovnání s dalšími státy špatně. Přímá pomoc z rozpočtu podle ní patří po Německu nadále k těm nejvyšším v přepočtu na HDP. Zároveň ale podle výpočtů institutu Bruegel je pomoc ČR v případě odkladů daní a odvodů ze srovnávaných zemí nejnižší a v případě záručních schémat čtvrtá nejvyšší.

 

 

Čtěte více:

Poslanci schválili v prvním čtení navýšení letošního schodku státního rozpočtu na 9% HDP
23.06.2020 17:28
Poslanecká sněmovna v úterý schválila v prvním ze tří čtení navýšení p...
Ekonom Švejnar: Česká ekonomika letos propadně o 7,5 až osm procent HDP
24.06.2020 8:50
Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně od...
Důvěra v ekonomiku ČR se v červnu zvýšila, průmyslové firmy ale trápí zahraniční poptávka
24.06.2020 9:53
Celková důvěra v ekonomiku Česka se v červnu meziměsíčně zvýšila, přes...

Váš názor
  •  
    24.06.2020 20:13

    Stále jen věští z křišťálové koule. Pět a půl, sedm a půl, je to vlastně jedno. Svět se trochu zvolnil, honba za stálým růstem trochu polevila a až tak moc se nestalo. Lidé nelétají na dva dny do Ameriky na nákupy, zvolnil se provoz a příroda si trochu na chvíli oddechla.
    karel777
  • Dusledky pandemie
    24.06.2020 14:54

    jsou ekonomicky pred nami...
    Ticino
    • Re: Dusledky pandemie
      24.06.2020 21:36

      Taky bych řekl. U nás je od února každý následující měsíc větší pokles ve srovnání s předchozím rokem než byl předchozí. V červnu to asi bude pokles mezi 25-30% července se vyloženě děsíme. I když v roce 2008 jsme měli poklesy i přes 40%. z tohoto pohledu zatím pohoda.
      ..
Aktuální komentáře
31.03.2026
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  
10:28Rohan financing s.r.o.: Oznámení o změně emisních podmínek
10:25Rozbřesk: Situace v Íránu se dál dramatizuje, česká inflace se v březnu může vrátit nad dvě procenta
8:58Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje
8:58J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:56Válka v Íránu dále eskaluje, ropa zpět nad 115 dolary a futures jsou smíšené  
6:09Průzkum Fidelity: Geopolitika zesiluje rostoucí rozdíly na rozvíjejících se trzích  
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa