Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ Energo plně ovládla firma ČEZ, koupila podíl od Tedomu

ČEZ Energo plně ovládla firma ČEZ, koupila podíl od Tedomu

01.07.2020 9:42
Autor: ČTK

Společnost ČEZ Energo, která se zabývá instalací a následným provozováním kogeneračních jednotek plně ovládla skupina ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ. Koupila podíl třebíčské společnosti Tedom. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík, cenu neuvedl. Firmu ČEZ Energo založil ČEZ společně s Tedomem v roce 2011. Dosud mělo ČEZ ESCO v této společnosti podíl 50,1 procenta, Tedomu patřilo zbývajících 49,9 procenta. Transakce ještě podléhá schválení antimonopolního úřadu. Kogenerační jednotky jsou zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla.

"ČEZ ESCO má obecně zájem získat nad dceřinými společnostmi rozhodující kontrolu, což se v případě dalších společností již stalo. Kogenerace je rozvíjející se oblastí podnikání a bude hrát svou roli při modernizaci českého teplárenství, které bude postupně omezovat podíl výroby z uhlí. ČEZ ESCO tak nyní získává stoprocentní podíl ve společnosti působící v oboru podnikání, který chceme nadále rozvíjet. Příležitosti zároveň vidíme i na trzích v Polsku a na Slovensku," řekl dnes ČTK generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

ČEZ Energo se zabývá instalací a následným provozováním kogeneračních jednotek pro společnou výrobu elektřiny a tepla s instalovaným výkonem od stovek kilowattů (kWe) až do jednotek megawattů (MWe). V současnosti provozuje 134 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 112 MWe. Z výroční zprávy společnosti za rok 2018, která je zatím jako poslední k dispozici ve Sbírce listin, vyplývá, že firma předloni meziročně zvýšila tržby o desetinu na 1,03 miliardy korun, čistý zisk klesl o 2,3 procenta na 15,2 milionu korun.

Kogenerace je způsob přeměny energie současně na dva produkty: elektrickou energii a zpravidla teplo s vysokou účinností. Proti klasickým elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě energie bez užitku vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění, a šetří tak palivo i peníze potřebné na jeho nákup.

Společnosti ČEZ zabývající se komplexními energetickými službami (ESCO) aktuálně působí v pěti státech, pracuje pro ně 5500 zaměstnanců a realizují přibližně 14.000 zakázek ročně. Jde například o výstavbu velkých energetických zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaických elektráren, energetický management a projekty energetických úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.

Tedom je česká strojírenská firma založená v Třebíči v roce 1991. Zabývá se vývojem a výrobou kogeneračních jednotek, vyváží je do desítek zemí celého světa. Některá média v posledních týdnech upozornila na neshody akcionářů firmy. Většinu firmy, 55 procent, koupila loni brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita prostřednictvím svého fondu Jet 2.

"Cenu okolo miliardy korun odhaduje ekonomický server MotejlekSkocdopole.com za prodej většinového podílu (55 procent) v zavedené průmyslové společnosti Tedom. To se však nelíbí minoritnímu akcionáři Marku Rosenbaumovi, který tvrdí, že prodejci obešli jeho předkupní právo a žaluje je za porušení akcionářské smlouvy," napsal v dubnu Ekonomický deník.


Čtěte více:

Wall Street zaznamenala nejlepší čtvrtletí od roku 1998
30.06.2020 22:14
Americké akciové trhy uzavřely dnešní obchodní seanci v zelených čísle...
Valná hromada Philip Morris ČR schválila dividendu 1560 korun na akcii
01.07.2020 8:48
Tabáková společnost Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou divi...
Airbus kvůli koronavirové krizi zruší 15.000 pracovních míst
01.07.2020 8:56
Evropský výrobce letadel Airbus během jednoho roku zruší zhruba 15.000...
Rozbřesk: Evropské vlády mluví o “New deal”, realita je však zcela jiná
01.07.2020 9:18
Potřebujeme nový “Marshallův plán” nebo Rooseveltův “New deal” - z kri...
ČEZ, a. s. - ČEZ ESCO získala zbylý podíl 49,9 procenta v ČEZ Energo
01.07.2020 9:32
ČEZ, a. s. (IČ 45274649) Společnost ČEZ, a.s. zveřejnila informaci ...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst