Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Mezi EU a Británií i po dalším kole jednání přetrvávají neshody

    Mezi EU a Británií i po dalším kole jednání přetrvávají neshody

    02.07.2020 15:55
    Autor: ČTK

    Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů nepřinesly žádný průlom ve složitých jednáních. Vyplývá to z dnešních prohlášení obou stran, které po prvním vyjednávacím kole od dohodnutí intenzivnějšího harmonogramu hovořily o přetrvávajících významných neshodách. Tento stav platí pět měsíců po formálním odchodu Británie z EU a půl roku před koncem přechodného období brexitu.

    Vyjednávací týmy v čele s Michelem Barnierem a Davidem Frostem se tento týden poprvé od března sešly na jednom místě, v předchozích třech měsících se rozhovory odehrávaly dálkově kvůli obavám z šíření koronaviru. Nové jednací kolo bylo původně v Bruselu naplánované do pátku, nakonec ale skončilo o den dříve. Hlavní unijní vyjednavač Barnier ani jeho britský protějšek Frost dnes nepředstoupili před novináře, v jednáních budou pokračovat příští týden v Londýně.

    Oficiální prohlášení popisují vývoj z tohoto týdne jako "konstruktivní", "pozitivní" či "užitečný", nezmiňují ale žádné sbližování stanovisek v klíčových otázkách. "Vyjednávání byla důkladná a užitečná. Rovněž ale podtrhla významné rozdílnosti názorů, které mezi námi stále zůstávají u vícero důležitých témat," uvedl Frost.

    "Po čtyřech dnech diskusí zůstávají vážné neshody," konstatoval jeho unijní protějšek. Barnier poznamenal, že EU trvá na ekonomickém partnerství s "robustními zárukami" ohledně zajištění spravedlivé hospodářské soutěže či na "efektivním mechanismu urovnávání sporů", to vše v souladu s politickou deklarací vypracovanou společně s "rozvodovou" dohodou. Frost uvedl, že britská vláda je nadále "odhodlána tvrdě pracovat ve snaze dojít k předběžné shodě na základních principech dohody".

    Čas vyhrazený pro uzavření obchodní dohody a dojednání spolupráce v dalších oblastech se ovšem krátí, přičemž dvě strany zatím nenacházejí společnou řeč ohledně zmíněných pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad nimi nebo například v otázce rybolovu. Přechodné období brexitu, během něhož se na Británii dál vztahuje unijní právo, vyprší s koncem roku. Londýn i EU dávají najevo, že stále věří ve včasné dojednání nové podoby vztahů, z Bruselu ale také zní, že unie nechce dohodu za každou cenu.

    Do konce června byla ve hře varianta přechodné období prodloužit, britská vláda ale tento scénář zavrhla. Poté, co tento přístup nabyl definitivní platnost, se Londýn a EU dohodly na zintenzivnění rozhovorů. Ty budou příští týden pokračovat v Londýně, v Bruselu se mají vyjednavači opět sejít 20. července.


    Čtěte více:

    Evropské banky u dna představují pro některé investory příležitost
    02.07.2020 13:05
    Evropské banky to mají těžké, dokonce i na oživujícím se trhu. Zdá se,...
    Nezaměstnanost v EU v květnu mírně stoupla, nejnižší zůstala v ČR
    02.07.2020 11:46
    Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu stoupla na 6,7 procenta...
    Tesla, nejhodnotnější automobilka na světě, míří na ještě vyšší cenu
    02.07.2020 15:43
    Tesla dostala nový cíl ceny svých akcií poté, co ve středu předběhla T...
    Nezaměstnaní v USA míří zpět do práce. Data opět příjemně překvapila
    02.07.2020 15:04
    Zaměstnanost ve Spojených státech stoupla v červnu o 4,8 milionu po 2,...

    Váš názor
    •  
      03.07.2020 7:23

      EU je neskutečný nepřejícný kazisvět!Co Kdyby to náhodou Britům vyšlo a měli se dobře, že...
      Čert
      •  
        03.07.2020 8:06

        A pročby měla nečlenům ponechávat výhody členú? o)) To by pak členství ztratilo smysl, zvláště když nevýhody by měli jen členové...
        Velkamedvědice
        •  
          03.07.2020 9:14

          4 Roky jednání a nejsou schopni se dohodnout? Jde o zakomplexovaná individua a urputné prosazování Bruselských pravidel no matter what!
          Čert
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent
    11:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data