Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské banky u dna představují pro některé investory příležitost

Evropské banky u dna představují pro některé investory příležitost

02.07.2020 13:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské banky to mají těžké, dokonce i na oživujícím se trhu. Zdá se, že nic nedokáže tento sektor zvednout z blízkosti dna. Z nedávné rotace k hodnotovým akciím banky jen stěží profitovaly. A příští výsledková sezóna by mohla přinést další rizika, pokud výsledky a výhledy neukážou, že je do cen akcií zahrnuto až příliš mnoho pesimismu. Přesto v některých investorech vzbuzují naděje budoucího zisku. 

Bankovní indexu Stoxx 600 klesl za rok o 35 %, což je po sektoru cestování a volného času sektor s nejhorší výkonností. Od 18. března je také největším propadákem na trhu. Konkrétně nejhorší výkonnost na tomto benchmarku mají od oživení trhu banky HSBC Holdings (-24 %) a Banco de Sabadell (-27 %).

banky HSBC akcie

Toto odvětví, které je obvykle citlivé na ekonomická data, se v reakci na prudký pokles makroekonomických údajů sotva pohnulo. Mezi obavy, které sektoru brání vzlétnout, patří na delší dobu nižší úrokové sazby, rostoucí úvěrová rizika, snižování dividend i tržní rizika. Podle analytika společnosti Bloomberg Intelligence Jonathana Tyce ale může být cena tohoto pesimismu až příliš vysoká.

"Paprsek světla, který se objevuje na konci dlouhého tunelu evropských bank, může přijít v podobě lepšího než očekávaného čistého úrokového výnosu," uvedl analytik v poznámce minulý týden, když citoval výhody TLTRO III od roku 2021 dále. Tyce dodává, že některé škrty u čistých úrokových výnosů bank na roky 2021 a 2022 se mohou obrátit. Zatímco TLTRO bude mít dopad na většinu bank, analytik Tyce říká, že pozitivní překvapení u výnosů by přijít ve výsledcích Banco Santander a HSBC, pokud se vyhneme druhé vlně infekcí koronaviru.

Když se podíváme na valuace, poměr ceny akcie na zisk na akcii (P/E) se u bank významně změnil. Z hlediska poměru ceny akcie k účetní hodnotě (price-to-book) se ale stále obchodují poblíž diskontů z dob globální finanční krize. Řada investorů se evropským bankám stále vyhýbá a tvrdí, že by mohlo dojít ke zpoždění, které se projeví ve výsledcích za další kvartály.

„Upřednostňujeme tržní riziko před úvěrovým rizikem, což znamená, že upřednostňujeme „některé správce majetku, kteří profitují z oživení na akciových trzích, což vede k větší správě aktiv,“ říká Johan Utterman, šéf švýcarských akcií u Lombard Odier Investment Managers v Curychu. Transakční aktivita byla také velmi vysoká, což naznačuje, že příjmy investičních bank by měly být ve druhém čtvrtletí poměrně silné, dodává.

Utterman upřednostňuje před zbytkem Evropy švýcarské banky a zdůrazňuje, že jsou stále schopny vyplácet dividendu, i když rozdělenou do dvou splátek. To jejich evropští vrstevníci nedokázali. U Credit Suisse odhaduje, že nabízí větší potenciál, zatímco UBS Group považuje za „bezpečnější“.

Pokud jde o banky ve Velké Británii, analytici z Bank of America vidí rostoucí tlak na zrušení zákazu dividend. Tím by HSBC a Standard Chartered mohly být na konci roku schopny znovu začít s výplatami dividend vzhledem k jejich nižší expozici na svou domovinu. Analytici navíc tvrdí, že politika britské centrální banky a britské vlády reálnou ekonomiku před dopadem pandemie Covid-19 částečně ochrání a úvěrové ztráty budou nižší než v zátěžových testech BoE.

Investoři doufají v návrat dividend. Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) nedávno doporučil, aby banky pozastavily dividendy alespoň do konce roku 2020. Analytici Citigroup věří, že banky mohou vyplatit více, než co je v současné době naceněno ve futures na rok 2021, a podporují své tipy BNP Paribas a ING Groep.

Zdroj: Bloomberg


 
 
 

Čtěte více:

Carletti: Banky po COVID-19
24.06.2020 5:54
Banky zatím krizi vyvolané pandemií odolávají, ale tlak na ně poroste....
Bank of America sází na Avast: Vytěží z ochrany dat a růstu zájmu o kybernetickou bezpečnost
24.06.2020 15:42
Koronavirus zvýšil poptávku po kybernetické bezpečnosti a ochraně souk...
Commerzbank zvažuje, že propustí 7000 lidí
30.06.2020 9:31
Německá bankovní společnost Commerzbank zvažuje, že propustí dalších 7...
Zakázané dividendy
01.07.2020 17:20
Před několika dny jsme mohli zaznamenat, že Fed uvalil nové restrikce ...

Váš názor
  •  
    02.07.2020 13:46

    Pokud se přes Evropu a USA přelije druhá vlna čínského viru a momentální čísla naznačují, že již možná jsme v tomto procesu, tak záleží jak moc vlády zpanikaří? Pokud se bude opakovat celý cirkus od března... no good!?
    Čert
Aktuální komentáře
30.11.2022
22:00Index DJIA vstoupil do býčího trhu  
17:45Zatímco pozornost poutá Powell, data varují před zpomalením americké ekonomiky  
17:18Hladké přistání 2023 a vzdálenost k cíli
17:07Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: Schodek má klesnout na 295 miliard, počítá se s nárůstem státního dluhu až na 3,075 bilionu Kč
16:43Americká ekonomika ve třetím kvartálu rostla o 2,9 procenta anualizovaně, výdaje spotřebitelů zůstaly stabilní
16:17Premiér Fiala: Nejpozději od roku 2025 bude ČR nezávislá na ruském ropovodu Družba díky rozšíření Transalpinského ropovodu
16:16Finanční sektor v ČR zůstává podle zátěžových testů ČNB odolný. Proticyklická sazba a hypoteční limity se nemění
14:51Výhled Fidelity na rok 2023: Tvrdé přistání, silný dolar a diverzifikované portfolio
14:01Krocaní technologický pokrok
13:31EK navrhuje zabavit peníze ruské banky a oligarchů pro pomoc Ukrajině
12:28Další oběť vysokých očekávání. Ján Hladký komentuje výsledky Crowdstrike  
12:07Eurostat: Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na deset procent
11:21ČEZ, a.s.: Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech
11:15ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nabídky od tří uchazečů
10:17Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti  
9:52Podíl Tesly na americkém EV trhu klesá. Do roku 2025 se propadne na 20 procent, vyplývá ze zprávy S&P Global Mobility
9:11Rozbřesk: Německá inflace byla překvapivě nižší. Jak dopadne číslo za celou eurozónu?
8:49Pokles aktivity v čínském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil
8:45ČEZ dnes obdrží první nabídky na výstavbu nového bloku Dukovan. Bullard volá po dalším zvyšování sazeb Fedem a futures jsou zelené  
6:08Stratégové z Goldman Sachs varují, že ceny akcií ještě neodrážejí riziko recese

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Okta Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Salesforce Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
Victoria's Secret & Co (10/22 Q3, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
2:30Čína - PMI ve službách
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a