Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Přepisování historických rekordů pokračuje

Rozbřesk: Přepisování historických rekordů pokračuje

31.07.2020 9:23
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Už včera zveřejněné předběžné výsledky americké a německé ekonomiky ukázaly, že dopad korona-krize je naprosto nebývalý. Dvouciferný propad, k němuž přispěl nejdříve rozpad dodavatelských řetězců a následně restrikce a opatrnost spotřebitelů a v neposlední řadě i obezřetnost firem. Nepřekvapí proto, že na poklesu německé ekonomiky o více než 10 procent se podílely všechny složky poptávky s výjimkou vlády. Zadrhnul se zahraniční obchod, spotřebitelé omezovali své výdaje a firmy investice. A tak jediný, kdo utrácel více, byla nakonec vláda. A s obdobným scénářem můžeme počítat i pro další evropské země včetně ČR, která dnes zveřejnila svá předběžná čísla za druhé čtvrtletí. Lišit se bude jen rychlost pádu, která byla „úměrná“ načasování, míře dopadu koronaviru a restrikcí s ním spojených v každé jednotlivé zemi.

Výsledek za ČR známe, za eurozónu přijde na řadu v jedenáct hodin. Půjde však zatím jen o předběžná čísla bez dalších podrobností, takže se budeme muset spoléhat pouze na doprovodný oficiální komentář. Nová čísla je proto vhodné brát spíš jako orientační, protože bez dalších podrobností se z nich „hluboké“ či zásadní závěry dělat nedají. Ani pokud jde o nedávnou minulost a vlastně ani pro nejbližší budoucnost. Navíc je pravděpodobné, že tato čísla bude čekat revize s tím, jak budou se zpožděním přicházet další tvrdá data z ekonomiky. V tuto chvíli je spíše vhodné řešit, jak se ekonomika vzpamatovává z úvodního nabídkového korona-šoku a vypořádává s šokem poptávkovým, kterému se nejspíš nevyhne ani za pomoci nebývalé fiskální expanze.

V tomto směru se však zatím můžeme opírat pouze o měkká data, respektive o průzkumy mezi firmami a spotřebiteli, které naznačují, že to nejhorší je už za námi. Každý další průzkum potvrzuje optimismus firem, pokud jde o další měsíce, nicméně si nelze nevšimnout, že je za ním spíše pozitivní očekávání než naplněné zakázkové knihy. A platí to i pro nejnovější výsledky za červenec. Firmy v tuzemském průmyslu i ve službách čekají příznivější výsledky v dalších měsících, nicméně kromě některých odvětví a oborů, které byly co do tržeb v době korona-krize na nule, není příliš vidět nárůst zakázek (poptávky) a už vůbec ne návrat na hodnoty před koronakrizí. A tak jediné, co se dá téměř s jistotou říct, že recese je sice už za námi, avšak návrat zpět na předkoronové hodnoty bude ještě hodně dlouhý.


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna se včera nenechala nijak ovlivnit přicházejícími prvními odhady propadu HDP v Německu nebo v USA a dál se držela v úzkém pásmu okolo úrovně 26,25 EUR/CZK. Dnes dojde i na český předběžný odhad HDP za druhý kvartál, který odhalí sílu dopadu korona-krize na českou ekonomiku a současně bankovní radě poskytne jeden z posledních ukazatelů pro rozhodování, jak dál směřovat měnovou politiku. Muselo by to však být si hodně překvapivé číslo, aby ČNB přimělo k nějaké akci nebo změnilo její již v podstatě připravenou prognózu, kterou centrální banka odhalí už příští čtvrtek po zasedání.

Zahraniční forex

Ztráty dolaru včera odpoledne nabraly nový rozměr, když americký prezident tweetoval myšlenku, že by raději listopadové volby odložil, než je uspořádal “poštovní” cestou. Kromě toho dolar stále trápí americký trh práce, který se s ohledem na stále se šířící virus zotavuje jen velmi pomalu.

Dnes si trh počká na výsledky HDP eurozóny za druhý kvartál. Ten, pokud vezmeme v úvahu již včera reportované výsledky Německa, Rakouska a Belgie, může skončit s mezikvartálním poklesem o 13% (či dokonce možná i hůře). Eurozóna bude rovněž reportovat míru inflace za červenec, která se zřejmě ocitne (v meziročním vyjádření) v záporných hodnotách. Obě důležité makro-zprávy by tak mohly vzít euru vítr z plachet. 

Čtěte více:

Sumner: Jak udělat z USA ráj libertariánů
29.07.2020 6:08
Monetarista Scott Sumner se na svém populárním blogu zamýšlí nad souča...
Bloomberg: Do čeho vrazit milion dolarů?
29.07.2020 10:46
Do čeho investovat milion dolarů? Vzhledem k tomu, jak jsou trhy běhe...
Evropské banky se připravují na tvrdé časy, spása tentokrát nepřijde
29.07.2020 16:12
Trojice největších evropských bank se připravuje na zhoršení ekonomiky...
Fed potvrzuje sazby a varuje před hrozbou pro zotavování ekonomiky
29.07.2020 20:32
Americká centrální banka v obecně očekávaném rozhodnutí ponechala úrok...
Petr Dufek: Nálada se v létě citelně zlepšila, návrat na před-koronové úrovně je ale během na dlouhou trať
30.07.2020 12:50
Po tragickém druhém čtvrtletí, kdy se česká ekonomika nejspíše bezprec...
Ekonomika USA se zmenšila o desetinu. Data nejsou horší než odhady, ale nepotěší
30.07.2020 15:16
Propad amerického HDP za druhý kvartál byl podle očekávání masivní. E...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.