Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sumner: Jak udělat z USA ráj libertariánů

Sumner: Jak udělat z USA ráj libertariánů

29.07.2020 6:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Monetarista Scott Sumner se na svém populárním blogu zamýšlí nad současnou situací v USA, tamní ekonomikou a tím, jak by šlo věci zlepšit. Ekonom píše, že „když se všechny zprávy zdají být špatné, pomůže pohled do historie, například na roky 1913–1914“. Co se v těchto letech stalo? „Spojené státy vyhlásily válku drogám a vše skončilo obrovskou pohromou. Spojené státy zavedly daň z příjmů a skončilo to další pohromou,“ píše Sumner.

Tím výše pohrom ale nekončí. Podle ekonoma jí totiž bylo i vytvoření Fedu v roce 1913. „Nejsem zastáncem názoru, že je třeba Fed zrušit, ale není možné jej kombinovat se zlatým standardem,“ vysvětluje Sumner. A pokračuje: Evropa začala v roce 1914 s naprosto zbytečnou válkou a Spojené státy se k ní záhy přidaly. Wilson se stal v roce 1913 prezidentem a také téměř dokonalým mixem někoho, kdo se mýlil v otázce občanských práv, svobod, ekonomické politiky a politiky zahraniční. 

Sumner tak tvrdí, že s tím, kdo se v USA uchází o prezidentský úřad, s tím, jak USA vstoupily do studené války s Čínou, jak roste globální nacionalismus a s dalšími problémy by vše mohlo být horší. A je dobré mít na paměti, že svět od roku 1914 výrazně postoupil třeba v otázce lidských práv. Něco jiného ale platí o ekonomické politice a Sumner píše, že pro něj zůstává v podstatě ideálem stav z roku 1912 spojený s cílením nominálního produktu. Co by to konkrétně znamenalo?

Podle ekonoma by americký finanční systém měl přejít do stavu, kdy budou zrušeny rezervy bank držené u Fedu a systém bude stát ze 100 % na oběživu. K tomu by měla být zrušena FDIC, která poskytuje pojištění depozit a stará se o stabilitu finančního systému. A zrušit je podle ekonoma také třeba regulaci zaměřenou proti „příliš velké na to, aby padly“. Fed by pak měl pouze zabezpečit, aby v ekonomice bylo dost peněz na to, aby bylo dosahováno cíle ve formě určité výše nominálního produktu. 

„V Saúdské Arábii nyní mohou řídit i ženy. V Číně mohou mít více než jedno dítě. Ale v Americe nedovolují dvacetiletému člověku koupit si pivo O’Douls. Minulý týden jsem byl kárán za to, že jsem byl v nafukovacím člunu bez vesty na jezeře, kde je to k břehu maximálně 90 metrů. A to je mi 64,“ píše ekonom s tím, že v Evropě by se asi divili i tomu, co je v USA potřeba k nákupu piva s 0,5 % alkoholu. 

V jiném článku se ekonom věnuje zprávám z Financial Times, které hovořící o útlaku Ujgurů, k němuž dochází v Číně. Ta je podle Sumnera často nazývána komunistickou a marxistickou zemí, ale „to jsou nesmysly. V Číně jsem byl a mohu vás ujistit, že komunistického na ní není vůbec nic.“ Sumner v souvislosti se zprávami o Ujgurech tvrdí, že pro Čínu je naopak charakteristické následující:

Jde o zemi, kde panuje útlak, autoritářství, zastrašování a nacionalismus. Ekonomika je smíšeného typu, společnost není tolerantní vůči menšinám a ženám. A v neposlední řadě se tu vyučuje falešná historie, kde jsou vyzdvihovány úspěchy komunistické strany a klade se důraz na to, jak byla Čína obětí jiných. 

Zdroj: The Money Illusion


 

Čtěte více:

Kuvshinov: Velký třesk na akciových trzích
23.07.2020 10:59
Podobně jako dnes docházelo i v historii k tomu, že cesty akciového tr...
The Economist: Školy nezavírat
25.07.2020 15:32
Pandemie sebou přinesla uzavírání škol po celém světě. V Evropě a v čá...
Smith: Nečekaný zachránce americké ekonomiky?
24.07.2020 10:44
„Je zřejmé, že americká ekonomika potřebuje enormní změny, jejichž roz...
Big Oil: Po tragickém čtvrtletí tragické ztráty?
23.07.2020 12:57
Pětice velkých energetických gigantů bude poprvé od svého vzniku před ...
A najednou to nefunguje...
23.07.2020 17:24
V roce 1980 se výnosy amerických vládních obligací pohybovaly kolem 13...
Kompromis kompromitující Ameriku
26.07.2020 15:06
Značnou část viny za nezdar Ameriky při zvládání COVID-19 nese zlovoln...
The Economist: Vlády by si měly dávat pozor na peníze zadarmo
24.07.2020 15:41
Někdy se říká, že vlády promarnily globální finanční krizi z let 2007–...
Horké peníze pro vychladlou ekonomiku
24.07.2020 18:40
Podle projekcí Morgan Stanley, Commerzbank a asi nejen jich nedokážou ...

Váš názor
 • Čína není komunistická?
  29.07.2020 8:17

  Komu patří velké podniky? Kolik je tam konkurenčních politických stran? Nohu bez obav kritizovat stát? Mohu bez obav kupovat půdu, stroje, bajímat lidi, utčovat jim mzdy, jaké chci, dostanu v bance úvěr, pokud mám bonitu? Můžu vyvézt svůj zisk? Ti mladí akademici mě děsí.
  Pracovitý Prosecký
 •  
  29.07.2020 7:02

  Celosvětově je různých institucí až příliš. Je nás moc, tak se vytváří umělé instituce a zaměstnání a ty pak kontrolují nás samotné. Nádhera. Jen se podívejte lidi, co je různých institucí napojených na stát u nás! A Čína je komunistický stát, CCP.
  Čert
  •  
   29.07.2020 7:17

   Instituce to je prašivina téhle země. Žil jsem po léta na západě a tam jsem nedostal jedno rekomando, tady aspoň jedno měsíčně, je mi z toho na nic. Je to tu jak Kafkův Zámek.
   ricochet
   •  
    29.07.2020 8:31

    Třeba ta Amerika je absolutně zavěšená institucemi, neustále vydávají nějaké statements... a pak hlavně tlačí lidi i na politické scéně do leva. V Česku to bude za nedlouho podobné. Možná už je?!
    Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data