Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nákupy v obchodech v červnu stagnovaly (komentář analytika)

Nákupy v obchodech v červnu stagnovaly (komentář analytika)

05.08.2020 9:36
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Maloobchodní tržby se v červnu oproti předchozímu měsíci, kdy padla veškerá omezení prodejů, zvýšily jen symbolicky o 0,2 %. Vypadá to tak, že lidé zrealizovali své odložené nákupy a dál jejich ochota utrácet zůstala omezená. V meziročním vyjádření se pak maloobchodní tržby dokonce snížily o 2 %, respektive stagnovaly, pokud nebereme v úvahu rozdílný počet pracovních dnů.

I tentokrát si na své přišly především internetové obchody, jejichž tržby vyskočily o necelých 28 %. Zažívají dlouhodobý boom, který navíc rozšíření koronaviru ještě urychlilo. Zákazníci tak přicházejí e-shopům stále více na chuť, a to na úkor tradičních „kamenných“ obchodů. Pokud se podíváme, o jaké zboží se v červnu zájem zvýšil nejvíce, tak je to zboží pro domácnost, elektronika a volný čas. Naproti tomu o módu tentokrát rozhodně už nešlo.

Červnová čísla ukázala, že spotřebitelé zůstávají spíše opatrnější. Nejistota z dalšího vývoje ekonomiky, pokrácené mzdy a hrozba nezaměstnanosti jsou hlavními brzdami pro výraznější růst nákupů, a tedy i pro spotřebu, která byla jedním z hlavních motorů české ekonomiky.

Pozornost zákazníků bude stále více směřována na virtuální obchody, které nejenom expandují v dříve opomíjených oblastech a zákazníkům fakticky pomohly překonat i koronakrizi, ale v tuto chvíli umožňují vyhýbat se davům. Tempo jejich tržeb zůstane dvojciferné, i když celkové tržby obchodníků porostou spíše jen symbolicky. Vše se ovšem bude odvíjet od toho, jak rychle poroste nezaměstnanost a nakolik utlumený bude i mzdový vývoj v ČR.

 

Čtěte více:

Maloobchod přišel o více než desetinu tržeb (komentář analytika)
05.06.2020 9:40
Maloobchod se v nejhorším měsíci letošního roku propadl o necelých 11 ...
Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly
06.07.2020 12:01
Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně stouply. Díky rušení o...
Maloobchod znovu na vzestupu (komentář analytika)
08.07.2020 9:30
Obchod se po rozvolnění vrací do normálu. Tak se dají hodnotit květnov...
Americký maloobchod se vrací před krizi, červen přinesl další růst
16.07.2020 15:39
Tržby v americkém maloobchodu se za červen zvedly o 7,5 procenta po 18...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:54Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data