Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výroba aut do července klesla o 30 procent na 586 333 vozů

Výroba aut do července klesla o 30 procent na 586 333 vozů

20.08.2020 14:20, aktualizováno: 20.8. 14:23
Autor: ČTK

Aktualizováno

Výroba osobních aut v Česku se od ledna do července meziročně propadla o 29,7 procenta na 586.333 vozů. Škoda Auto zaznamenala pokles o 23,7 procenta na 390.933 aut. I v létě tak pokračoval pokles způsobený koronavirovou krizí. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Výroba v samotném červenci klesla o pět procent a byla ovlivněna letními dovolenými. Například v továrně TPCA byla v letošním roce vyhlášena v červenci, zatímco v roce 2019 až v srpnu, Škoda Auto pak dovolené rozprostřela rovnoměrně mezi oba prázdninové měsíce. Za celý letošní rok počítá sdružení automobilek s minimálně pětinovým poklesem produkce.

"Nadále pozorujeme značně rozkolísaný vývoj v automobilovém průmyslu. Samotný červenec můžeme vzhledem k pětiprocentnímu meziročnímu poklesu produkce osobních vozů hodnotit pozitivně, do statistiky ale nyní kromě situace na trhu promlouvají rozdílné termíny letních dovolených letos a vloni. Celkový obrázek o dalším vývoji a zájmu zákazníků si budeme moci udělat po třetím čtvrtletí, nadále ale počítáme s minimálně pětinovým poklesem na konci tohoto roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

K postupnému snižování poklesu výroby způsobeného pandemií koronaviru přispěl u Škody Auto v porovnání s předchozími měsíci nárůst její produkce v červenci, kdy automobilka vyrobila 53.353 vozidel, tedy o čtvrtinu víc než loni. Nošovický Huyndai vyrobil letos do konce července 114.740 automobilů, což je pokles o 39 procent, v TPCA produkce klesla o 40 procent na 80.660 automobilů.

Podle Wojnara se automobilky neobejdou bez pomoci státu, která by v případě automobilového průmyslu měla výrazný multiplikační efekt pro další odvětví. "Pevně věřím, že vláda podpoří firmy jednak v oblasti zaměstnanosti formou prodloužení programy Antivirus do doby zavedení systémového kurzarbeitu a zároveň zavede další opatření pro podporu konkurenceschopnosti českých firem, jako například zavedení zrychlených odpisů, přímých investic do technologií, infrastruktury, vědy a výzkumu a vzdělávání," dodal.

Výroba autobusů nadále dohání ztrátu způsobenou pandemií koronaviru. Za sedm měsíců zaznamenala pokles o osm procent na 2728 vozidel. Jen v červenci bylo vyrobeno 497 autobusů, tedy o 11,7 procenta více než loni. Vysokomýtské Iveco vyrobilo 2473 autobusů, což je meziroční pokles o 7,6 procenta.

Jediný výrobce motocyklů, týnecká Jawa, vyrobil letos 278 motocyklů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje pokles o 69,9 procenta.

 

Čtěte více:

USA chtějí obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, řekl Trump
20.08.2020 8:32
Spojené státy chtějí obnovit prakticky všechny sankce OSN vůči Íránu, ...
Zápis Fedu překvapivě zkazil trhům náladu, dolar posílil
20.08.2020 10:35
Nestává se to často, ale zápis z posledního zasedání měnového výboru F...
Airbnb podala u regulačního úřadu USA žádost o vstup na burzu
20.08.2020 11:22
Společnost Airbnb podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy (S...
Tržby i zisk čínského prodejce Alibaba překonaly očekávání
20.08.2020 13:47
Čínský internetový obchod Alibaba Group Holding zvýšil v prvním finanč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data