Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila odklad EET až do konce roku 2022

Vláda schválila odklad EET až do konce roku 2022

16.10.2020 17:52
Autor: ČTK

Vláda dnes schválila odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022. ČTK to sdělilo ministerstvo financí. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku. Ministerstvo navrhlo další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a dnešní konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

Odklad evidence se bude týkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

"Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno přes 200.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 15,5 miliardy účtenek.

Podle ředitele poskytovatele pokladních systému Storyous Igora Třeslína by se měla otevřít debata o úplném zrušení EET. "I za běžných okolností je to zátěž pro podnikatele. Myslím si, že by se to dalo lépe nahradit například digitálními platebními metodami. To by uvítali i koncoví zákazníci, kteří by nemuseli při využití mnohých služeb platit papírovými bankovkami, ale mohli by zaplatit bezpečně platební kartou, jak je tomu v některých velmi rozvinutých ekonomikách," uvedl.

"Je jisté, že poslední fázi EET bude řešit už jiná vláda, nebráníme se úplnému zrušení posledních fází EET," uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Důvodem je podle něj fakt, že dosavadní vlny EET se týkaly oblastí, kde je poměrně snadná kontrola dodržování evidence.


Čtěte více:

Vítězem senátních voleb jsou Starostové a chtějí jednat o postu šéfa horní komory. ANO oslabilo, ČSSD propadla
12.10.2020 8:49
Senátní volby vyhráli Starostové, spolu s SLK získali 11 mandátů z 27 ...
Opatření od středy: Zavřené školy i restaurace, bez alkoholu, nejvýše v šesti, v nemocnicích medici
13.10.2020 0:07
Od středy 14. října do 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii ...
Guvernér ČNB Rusnok: Nyní není potřeba dál uvolnit měnové podmínky
13.10.2020 17:51
Podle České národní banky není v současné době potřebné dále uvolnit m...

Váš názor
  •  
    16.10.2020 21:22

    Dobre vedet, do kdy nechodit do restauraci nez zacnou platit trochu dane
    Trade4fun
Aktuální komentáře
26.05.2026
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board