Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Dubnová inflace volá medvědy

Dubnová inflace volá medvědy

12.05.2021 22:03
Autor: Martin Kycelt, Patria Finance

Meziroční inflace 4,2 % posílá trhy dále jižním směrem a jako již stabilně, nejhůře se dnes dařilo technologiím. Tempo růstu cen je nejrychlejší od roku 2008. Za duben došlo ke zdražení o 0,8 %. Nejvíce rostly ceny ojetých automobilů a letenek, které zdražily dokonce o 10 %. Tyto dvě složky pak jsou zodpovědné za téměř polovinu celkového nárůstu. Tuto situaci odnáší nejvíce akcie z indexu Nasdaq , které mají vyšší valuace a tím se ve vysoce inflačním prostředí stávají méně atraktivními.

Například Apple -2,5 %, Alphabet -3,1 %, Amazon -2,2 %, Microsoft -2,9 %. Jediný sektor se dnes udržel v zeleném a byla to energetika (+0,1 %). Na tu působila rostoucí cena ropy spojená s neočekávaným propadem zásob této komodity v USA. Relativně dobře se dařilo i finančním institucím. Oslabení o 1,3 % je v optice zbytku trhu dobrý výsledek. Výše zmíněná vysoká inflace totiž tlačí vzhůru výnosy dluhopisů. Výnos desetiletého dluhopisu vystoupal na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny 1,675 %). Vyšší úroky jsou pak spojeny s pozitivem pro banky, protože ty by v takovém prostředí měly dosahovat vyšších čistých úrokových marží (rozdíl mezi sazbou, kterou banka dostává od svých dlužníků a sazbou, kterou banka platí za vklady).

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst