Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 7,9 procenta

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 7,9 procenta

15.07.2021 10:07
Autor: ČTK

Hrubý domácí produkt Číny za druhé čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 7,9 procenta. Analytici však očekávali, že druhá největší ekonomika světa vykáže vzestup o 8,1 procenta, píše agentura Reuters, podle které na tom nesou podíl vyšší ceny surovin i menší aktivita spotřebitelů kvůli epidemii covidu-19. I tak jde o páté růstové čtvrtletí za sebou.

Růst se znatelně zpomalil v porovnání s rekordním meziročním vzestupem z prvního čtvrtletí, kdy čínská ekonomika vykázala 18,3 procenta. Tehdejší čísla se však srovnávala s výsledky z prvního čtvrtletí loňského roku, kdy Čína zaznamenala největší ekonomický pokles za několik desetiletí.

Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika vykázala nárůst o 1,3 procenta, čímž překonala odhady analytiků. Ti podle Reuters odhadovali růst 1,2 procenta.

"Celkově se zdá, že čínská ekonomika je na cestě k oživení," konstatoval analytik Čchao-pching Ču ze společnosti JP Morgan. Nejnovější údaje podle něj ukazují, že růst tamní ekonomika "již dosáhl vrcholu a nyní zpomaluje na svůj dlouhodobý průměr".

Hospodářské výhled Číny zatemňuje přetrvávající obchodní válka s Washingtonem, připomíná agentura Reuters. Americký prezident Joe Biden několikrát zopakoval, že si přeje lepší vztahy s Pekingem, ale zatím neřekl, zda zruší zvýšení cel, které zavedl jeho předchůdce Donald Trump.

Ačkoli druhá největší světová ekonomika po koronavirové krizi výrazně oživila díky poptávce po čínském exportu a vládní podpoře, údaje zveřejněné v posledních měsících naznačují ztrátu dynamiky. Vyšší ceny surovin, narušené dodavatelské řetězce a kontroly znečištění se negativně odrážejí na průmyslové aktivitě, zatímco malá ohniska šíření koronaviru omezují spotřebitelské výdaje.

Investoři sledují, zda čínská centrální banka přejde k uvolněnější měnové politice. Čínská centrální banka (PBOC) minulý týden oznámila, že sníží požadavek výše minimální hotovosti, kterou musí komerční banky vlastnit jako rezervu.

Čína si ale dává pozor na přílišnou stimulaci ekonomiky. PBOC v prohlášení uvedla, že snížení neznamená změnu její "obezřetné měnové politiky". I nadále hodlá udržovat stabilitu, zachovat normální měnovou politiku a nezaplavovat ekonomiku stimuly.


Čtěte více:

NortonLifeLock chce získat Avast. Akcie vylétly o 17 % a vynesly pražskou burzu nejvýše za 10 let
15.07.2021 8:05
Pražská burza dnes nevídaně rostla. Index PX stoupl na 1197,16 bodu, c...
Fed bude americkou ekonomiku podporovat tak dlouhou, dokud se nezotaví, oznámil Powell
15.07.2021 8:31
Americká centrální banka (Fed) bude měnovou politikou výrazně podporov...
Rozbřesk: Průmysl přestává fungovat jako motor evropského oživení
15.07.2021 9:12
Průmysl v eurozóně opět viditelně zaostal za očekáváním - v květnu na ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.01.2026
17:09Korekce, medvědí trhy a praskání valuačních bublin
16:16Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku
14:18Export elektřiny loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren
13:23Trump tlačí na vydavatele kreditek, aby snížili úroky. Akcie bank klesají
12:34Tlak na Fed rozhýbal trhy: akcie klesají, zlato láká  
11:57Investory na úvod týdne vystrašil nový útok na Fed  
11:47Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky
10:47Zlato a stříbro jsou na nových rekordech
8:55Geopolitika opět na vrcholu agendy. Tlak na Fed oživuje sentiment „Prodávat Ameriku“, futures jsou v rudém  
8:45Rozbřesk: Inflace může klesnout na začátku roku hlouběji. Co na to sazby?
6:01OpenAI, Anthropic, SpaceX. Jak moc budou potenciální IPO pro investory atraktivní?
11.01.2026
16:36Goldman Sachs: Valuace říkají, jak moc se trh může pohnout. Nejsou ale katalyzátorem, který by takový pohyb vyvolával
9:37Víkendář: Změnilo by digitální euro fungování finančního systému?
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data