Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetika Eni má kvartální zisk lepší než před covidem. Investoři teď ale nic navíc nedostanou

Energetika Eni má kvartální zisk lepší než před covidem. Investoři teď ale nic navíc nedostanou

18.02.2022 11:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Italská energetická společnost Eni loni zvýšila očištěný čistý zisk na 4,7 miliardy eur (114,6 miliardy Kč) po předloňské ztrátě 758 milionů eur. Zisk byl nejvyšší od roku 2012, hlavně díky vysokým cenám ropy a plynu, uvedla dnes firma. Nečekaně lepší výsledky hospodaření za samotné čtvrté čtvrtletí posunuly dnes akcie až o 2 procenta nahoru. Akcionáři se ale na dodatečnou odměnu těšit zatím nemusí.

Výsledky odrážejí zotavení tohoto odvětví po problematickém roce 2020, kdy koronavirová pandemie vyvolala prudký pokles poptávky a cen energií.

Očištěný provozní zisk se loni zvýšil pětinásobně na 9,7 miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí se očištěný čistý zisk vrátil na předcovidovou úroveň poté, co se zvedly ceny ropy i zemního plynu. V porovnání se stejným obdobím loni se tento zisk zvedl skoro 40násobně na 2,1 miliardy EUR (ve čtvrtém čtvrtletí předloni činil 50 milionů eur) a očištěné cash flow bylo ve stejném období skoro třikrát větší - 4,6 miliardy EUR.

"V roce 2021 jsme dosáhli vynikajících výsledků a zrychlili tempo naší transformační strategie," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel Claudio Descalzi.

Průměrná cena ropy Brent v loňském roce vystoupila na 70,73 dolaru za barel z 41,67 dolaru v roce 2020. V samotném čtvrtém čtvrtletí průměrná cena činila 79,73 dolaru za barel.

Eni loni také pokračovala v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Její instalovaná kapacita obnovitelné energie se více než ztrojnásobila na 1,2 gigawattu (GW). Včetně zařízení ve výstavbě se zvýšila na dva GW.

Eni již za loňský rok potvrdila dividendu 86 eurocentů na akcii. Doručila také program zpětného odkupu akcií, kde je v obálce 400 milionů EUR. Ten začal loni v srpnu. Skoro každý velký producent energií ale už investorům nabídl větší návratnost, než původně sliboval, a investoři Eni by tak mohli požadovat víc, podotkla agentura Bloomberg.

Více jasno v odměňování akcionářů by mohlo být po strategické schůzce 18. března. Eni se už nechala slyšet, že by při ceně ropy nad 66 dolarech za barel mohla zvýšit zpětné odkupy na 800 milionů EUR. Brent se dnes dopoledne v Londýně obchodoval nad 90 dolary za barel.

Zdroje: Bloomberg, ČTK

Foto: Eni


Čtěte více:

Akcie moc levné na to, aby je šlo ignorovat
13.01.2022 13:09
V době, kdy jsou ve středu zájmu záležitosti spojené s udržitelností v...
Co čekat na ropném trhu v roce 2022?
14.01.2022 6:01
Severomořská ropa Brent se oklepala z prosincového sešupu a do novéh...
Dražší energie. Pro někoho problém, pro velkou ropnou pětku finanční milník
01.02.2022 16:08
Velcí těžaři neměli nikdy tolik volných peněz jako nyní. Největší svět...
Ropa se blíží 100 USD/barel, éra levné ropy je u konce
31.01.2022 16:11
Ropa Brent v minulém týdnu prolomila hranici 90 dolarů za barel a je...
Týdenní výhled: Nervozita kolem Ukrajiny i zápis Fedu. Výsledky ve vedlejší roli, snad s výjimkou Nvidie
14.02.2022 14:07
V kalendáři na tento týden máme řadu makrodat, spoustu firemních výsle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů