Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflační tlaky postupně odeznívají, meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 7,3 pct

Inflační tlaky postupně odeznívají, meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 7,3 pct

11.12.2023 10:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Zmírnil se například růst cen potravin či elektřiny. Ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku klesly. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory opětovnému zpomalení inflace po jejím říjnovém nárůstu je růst cen stále vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta.

inflace  

položky yoy

položky mom 

Stejně jako v říjnu byl letos v listopadu ovlivněn výpočet celkové inflace tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace v listopadu činila podle ČSÚ 4,7 procenta.
"Cena elektřiny tak z meziročního pohledu roste o výrazných 143 %, ceny plynu však meziročně již poklesly," uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA. "Z meziměsíčního pohledu však ceny elektřiny a plynu mírně vzrostly. Oproti předešlému měsíci meziroční růst u cen energií zvolnil a patřil tak mezi hlavní faktory, které táhly meziroční inflaci níže," dodává ekonom.

energie

"Druhým nejvýznamnějším faktorem byly ceny potravin, kde působí také vyšší srovnávací základna, ale ceny poklesly mírně i meziměsíčně o 0,5 %, ačkoli předběžná čísla naznačovala, že by ceny potravin mohly poklesnou v listopadu ještě výrazněji," pokračuje Seidler. "I současný pokles je však nad rámec běžné sezónnosti. K meziročnímu růstu inflace pak nejvíce přispěly náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné), které trochu překvapivě začalo meziměsíčně i meziročně opět růst. Meziměsíčně dále rostly ceny v odívání, obuvi, rekreací či stravovacích služeb."

potraviny

"Listopadová inflace skončila sice mírně nad očekávání ČNB i trhu, rozdíl byl však relativně malý a nemění se tak základní příběh, že inflační tlaky postupně odeznívají. Růst inflace od února (bez zahrnutí lednového přecenění) do listopadu dosáhl letos jen 1,2 %, loni touto dobou to pak bylo téměř 11 %. Také vývoj meziměsíční sezónně očištěné inflace očištěné od regulovaných a administrativních vlivů ukazuje, že inflace v listopadu dále poklesla, po anualizaci z 1,7 % v říjnu a září na 1,2 %," říká ekonom Seidler.

CPI EU

CPI 

"Centrální banka předpokládá, že inflace se v lednu bude pohybovat kolem 3 % hranice a v příštím roce dosáhne v průměru 2,6 %. Poslední konsensuální odhad ekonomů v šetření Focus Economics očekává inflaci v příštím roce ve výši 2,8 %, což by měla být nejnižší hodnota v regionu. Je tak patrné že odhady inflace v tuzemské ekonomice pro příští rok se již pohybují poblíž cíle centrální banky a umožňují začít měnovou politiku uvolňovat, ačkoli samotné lednové přecenění je nadále rizikem společně s pokračujícím meziměsíčním růstem některých položek spotřebního koše, což je i důvod za opatrností ČNB při zahajování cyklu snižování sazeb. Dnešní mírně vyšší inflační číslo však patrně nebude natolik silným argumentem, aby centrální banka musela nutně odložit začátek snižování úrokových sazeb až na příští rok," uzavírá Seidler.

Zdroj: ČTK, ČBA

 
 

Čtěte více:

HSBC: Sazby v eurozóně už půjdou směrem dolů, ale pravděpodobně ne v první polovině příštího roku
05.12.2023 12:45
Janet Henry z HSBC v reakci na poslední inflační čísla z eurozóny na ...
Michl: Pokud ČNB do konce roku sníží sazby, učiní tak rozvážně
06.12.2023 10:37
Pokud Česká národní banka sníží do konce roku úrokové sazby, učiní ta...
Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stagnovala mezičtvrtletně i meziročně
07.12.2023 14:01
Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsí...
Analýza: Výdaje rozpočtu 2024 při zohlednění inflace odpovídají roku 2019
07.12.2023 16:45
Plánované výdaje státního rozpočtu v příštím roce budou v reálném vyjá...

Váš názor
  • leden uvídíme
    11.12.2023 11:35

    ale zatím voda +20%, elektřina +20%, potraviny udajně +10% tak bych ty ruzové brýle ještě nenasazoval :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
26.06.2026
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university