Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bitcoin poprvé od dubna 2022 stoupl nad 45 000 dolarů

Bitcoin poprvé od dubna 2022 stoupl nad 45 000 dolarů

02.01.2024 9:53
Autor: ČTK

Bitcoin dnes poprvé od dubna 2022 vystoupil nad úroveň 45.000 USD (více než jeden milion Kč). Největší světovou kryptoměnu podpořil optimismus související s možným schválením investičních spotových bitcoinových fondů obchodových na burze (ETF), uvedla agentura Reuters. Loni bitcoin posílil o 156 procent, což byl jeho nejlepší výkon od roku 2020.

Během asijského obchodování se kurz bitcoinu dostal až na 45.532 USD, později část zisků smazal, stále ale posiluje. Zůstává však daleko od rekordního maxima 69.000 USD, kterého se dotkl v listopadu 2021.

Investoři se soustředí hlavně na to, zda americký regulátor cenných papírů schválí brzy ETF s fyzickým držením bitcoinu. Tyto fondy by otevřely trh s bitcoiny dalším milionům uživatelů a přilákaly miliardové investice.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění spotových bitcoinových ETF s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulacím. V posledních měsících ale rostou signály, že regulační orgány jsou připravené povolit alespoň několik ze 13 navrhovaných fondů. Očekává se, že rozhodnutí pravděpodobně padne začátkem tohoto měsíce.

Pokud budou všechny tyto fondy zamítnuté, zaznamená pravděpodobně bitcoin okamžitý propad, uvedl výzkumních firmy Pepperstone Chris Weston. Pokud však budou fondy schválené, je podle něj další vývoj na trhu otázkou. Nastat může scénář spekulativních nákupů s očekáváním růstu měny, či scénář okamžitého prodeje investice obchodníky po oznámení rozhodnutí či to může podpořit měnu v dalším růstu.

Kryptoměnám také nahrávají rostoucí sázky na to, že hlavní centrální banky letos sníží úrokové sazby. To by mohlo podle analytiků vylepšit náladu vůči kryptoměnám, kterými otřásly předchozí krachy FTX a neúspěchy některých kryptoměnových firem v uplynulých letech.

Ether, kryptoměna navázaná na blockchainovou síť ethereum, roste o 1,5 procenta na 2386 USD. Loni Ether posílil o 91 procent.


Čtěte více:

Podmínky v průmyslu se v prosinci zhoršily nejrychlejším tempem od září
02.01.2024 9:58
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v prosinci dál zhoršily,...
Komentář: Tuzemskému průmyslu se konec roku nevydařil
02.01.2024 11:24
Nálada v českém zpracovatelském sektoru se na konci minulého roku opět...
Evropské akcie začaly růstově, zprávy ale optimismus tlumí
02.01.2024 11:52
Akcioví investoři v Evropě se do první seance po přelomu roku vrhli je...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2026
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y