Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pojišťovna VIG doručila za první tři čtvrtletí roku 2024 dobrý výkon. Vedení potvrzuje prognózu zisku na rok 2024

Pojišťovna VIG doručila za první tři čtvrtletí roku 2024 dobrý výkon. Vedení potvrzuje prognózu zisku na rok 2024

26.11.2024 8:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Vienna Insurance Group podala v prvních třech čtvrtletích roku 2024 dobrý výkon a management potvrzuje prognózu zisku pro rok 2024. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo na 11,5 miliardy EUR (+8,0 %). Výnosy z pojišťovacích služeb vzrostly na 9,0 miliardy EUR (+9,3 %). Zisk před zdaněním vzrostl na 666,5 mil. EUR (+8,5 %) s vynikajícím poměrem solventnosti 259 %.

„S údaji za prvních devět měsíců roku 2024 pokračuje dynamický obchodní rozvoj Vienna Insurance Group. Škody způsobené bouří Boris v září 2024 se efektivně zvládly díky odpovědné a konzervativní firemní a zajistné politice VIG. Potvrzujeme náš výhled na rok 2024 a očekáváme zisk před zdaněním na horní hranici plánovaného rozpětí 825 milionů EUR až 875 milionů EUR,“ vysvětluje Hartwig Löger, generální ředitel Vienna Insurance Group.

Hrubé předepsané pojistné vzrostlo oproti předchozímu roku o 8 % na 11 473 milionů EUR. Stejně jako v první polovině roku 2024 bylo dosaženo růstu ve všech segmentech. Nejvyšší nárůst pojistného pocházel ze segmentu Special Markets (Německo, Gruzie, Lichtenštejnsko a Turecko) s 30,3 % díky výkonnosti tureckého trhu, stejně jako ze segmentu rozšíření střední Evropy s 11,2 %, kde lze nárůst přičíst především Rumunsku, pobaltským státům, Slovensku, Maďarsku a Bulharsku. Povzbudivé jsou také nárůsty v segmentu Polska a Rakouska o 6,6 % a 6,5 %.

Výnosy z pojistných služeb vzrostly na 8 961 milionů EUR (+9,3 %), přičemž všechny segmenty zaznamenaly rovněž pozitivní výsledky. Hlavními segmenty, které přispěly k růstu, byly Special Markets (+20,7 %), Polsko (+13,6 %) a rozšířená CEE (+13,8 %), a zde opět především díky Rumunsku, pobaltským státům, Slovensku a Bulharsku.

Zisk před zdaněním se 666,5 mil. EUR byl o 8,5 % vyšší než v předchozím roce. Tento růst zisku lze přičíst především segmentům Polsko, rozšířená CEE a Rakousko. V segmentu rozšířené CEE je nárůst způsoben neživotním pojištěním, především z Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska. V Rakousku byly dopady bouře Boris minimalizovány zajištěním a kompenzovány dobrým provozním výsledkem. Hrubé ztráty z bouře Boris se odhadují na přibližně 600 milionů EUR a čistý dopad na Skupinu je přibližně 70 milionů EUR.

Míra solventnosti skupiny na konci třetího čtvrtletí roku 2024 byla na vynikající úrovni 259 % (včetně přechodných opatření). Tato velmi silná kapitálová pozice podtrhuje odolnost skupiny v ekonomickém prostředí, které je i nadále náročné.

Navzdory volatilnímu ekonomickému a geopolitickému prostředí potvrzuje vedení Vienna Insurance Group svůj pozitivní výhled na finanční rok 2024 a očekává zisk před zdaněním na horní hranici plánovaného rozpětí 825 milionů EUR až 875 milionů EUR.

Zdroj: VIG

 

Čtěte více:

VIG si věří na horní mez dosud komunikovaného výhledu, akcie mírně rostou
28.08.2024 14:38
Rakouská pojišťovací skupina VIG, jejíž akcie jsou obchodovány na víde...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2026
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohyboval, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt v na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou
16:44ISM ukázalo slušnou kondici amerického průmyslu, ale také vysoké cenové tlaky
16:00Tatry mountain resorts, a.s.: Výroční zpráva společnosti
15:59PODCAST Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ  
15:38ON-LINE: Evropský plyn zdražuje až o 50 procent, americké akcie počáteční ztráty částečně umazaly
14:35Morgan Stanley: Írán optimistický pohled na trhy neohrozí, pokud ropa nevystřelí trvale výš  
14:12CSG kupuje 49 procent v maďarské firmě 4iG, získala tím vliv ve výrobci Rába
13:20Úvodní šok z Íránu už trochu odeznívá. Půjde jen o další rychlou akci?  
13:15Od aerolinek po zbrojaře. Jak na konflikt na Blízkém východě reagují jednotlivé sektory?
10:55Český zpracovatelský průmysl se přehoupl do růstu, prostředí pro poptávku ale zůstává náročné
9:47Zlato se kvůli útokům na Írán dostalo nad 5 400 dolarů za unci
9:36Doprava přes Hormuzský průliv se téměř zastavila. Brent skokově zdražuje a míří k 80 dolarům  
9:16Rozbřesk: Chaos na Blízkém východě může v případě delšího trvání výrazně zasáhnout globální ekonomiku
8:42Eskalace na Blízkém východě stahuje akcie dolů, bezpečná aktiva letí vzhůru a Pentagonem se rozešel s Anthropic  
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?
14:57Stiglitz o clech, podkopávání důvěry v instituce a dopadu AI na inflaci
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - CPI, m/m
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y