Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Redukce růstu ve čtvrtém čtvrtletí by měla být do jednoho procentního bodu

Rozbřesk: Redukce růstu ve čtvrtém čtvrtletí by měla být do jednoho procentního bodu

12.11.2025 8:57
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dnes by měla Sněmovna reprezentantů Kongresu ukončit uzavírku americké vlády, která se stane nejdelší v historii. Vzhledem k tomu, že federální úřady se budou moci vrátit ke své obvyklé práci až po více než 43 dnech, tak se logicky vkrádá otázka: Jaký bude dopad politických půtek na americkou ekonomiku?

Částečná nefunkčnost americké vlády zasahuje ekonomiku několika kanály, přičemž tím nejzřejmějším jsou ušlé mzdy, a tím omezená spotřeba federálních zaměstnanců, kteří byli dočasně propuštěni. Další újmou pro ekonomiku bylo přerušení prací privátních firem dodávajících služby federálních úřadů, neboť tito dodavatelé nedostávají zaplaceno. Kromě toho je třeba si uvědomit, že během uzavírky nejsou uzavírány nové kontrakty v rámci probíhajících výběrových řízení.

Současně letošní epizoda nefunkční federální vlády přinesla i nový fenomén v podobě pozastavení distribuce potravinových poukázek, což je covidový rozpočtový relikt, jenž se dosud zákonodárcům nepodařilo odstranit. A konečně, v případě letošní uzavírky federální vlády se v posledních dnech dostaly do centra pozornosti letoví dispečeři, kteří postupně začali snižovat letový provoz na klíčových letištích, přičemž aktuálně by redukce měla činit přibližně 8 %, což není úplně zanedbatelné.

Kvantitativně vzato se odhaduje, že uzavírka vlády odebere přibližně 0,1 procentního bodu z anualizovaného růstu. Jinak řečeno, jestliže uzavírka trvá cca sedm týdnů, tak propad v růstu (oproti normálnímu stavu) by měl být do jednoho procentního bodu. Samozřejmě je zde třeba se ptát, nakolik výše uvedené ztráty ve výkonu americké ekonomiky ve čtvrtém kvartále budou permanentní a nakolik jen dočasné.

Historická zkušenost ukazuje, že většina ztrát plynoucích z uzavírky vlády vygenerovaných v daném kvartále bude kompenzována v kvartále následujícím. Tak by to mělo dopadnout i na přelomu tohoto roku, ale je zde jedno “ale”, které spočívá v tom, že současný zákon ukončující tuto aktuální uzavírku prodlužuje financování federální vlády jen do konce ledna 2026. Co se bude dít po tomto termínu je zatím v mlze.

TRHY

Koruna

Česká koruna se od začátku týdne sesunula pod hladinu 24,30 EUR/CZK, k výraznějším posunům jí ale chybí nové impulsy. Na domácí makro čísla bude přitom zbytek týdne chudý (s výjimkou zápisu z posledního zasedání v pátek) a vzhledem k uzavírce americké vlády, nejsou k dispozici ani oficiální data z největší světové ekonomiky. Co to znamená pro korunu? Relativní stabilitu v mantinelech posledních týdnů, tedy blízko současné úrovně.

Eurodolar

Slabá americká data - konkrétně ADP report z trhu práce - včera posunul eurodolar až k hranici 1,16. Připomeňme, že ADP začal vycházet během týdenní frekvence a včera zveřejněný údaj poukázal na mezitýdenní ztrátu pracovních míst v soukromém sektoru.

Dnes by dolní komora Kongresu měla hlasovat o zákonu, jenž dočasně ukončí uzavírku americké vlády. Mělo by jít o formalitu, takže dopad na trhy by již měl být mizivý. Důležitější by spíše mohla být vystoupení amerických centrálních bankéřů, kterých bude hned několik.

 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data