Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

07.12.2005 9:24
Autor: 

Zlotý včera mírně posílil vůči euru a drobně ztratil vůči dolaru. Polská měna začínala den na EUR/PLN 3,8440 a USD/PLN 3,2650 a brzy po otevření posilovala. Snížení ratingu Maďarska, které poslalo do ztrát okolní měny, zlotý pouze vrátilo zpět, když předtím stačil vůči euru zaznamenat na 3,8240 tříleté maximum. Měna přitom nereagovala na hrozby menší populistické strany, že nepodpoří vládu při schvalování rozpočtu, mírně však ztratila, když premiér Marcinkiewicz prohlásil, že měna posílila příliš rychle a že přiměřený kurz by byl 4,0 EUR/PLN. Den pak zlotý končil na 3,2700 USD/PLN a 3,8430 EUR/PLN, vůči koši měn končil 16,24% nad paritou.
Přes včerejší praktickou stagnaci polské měny se domníváme, že prostor pro jeho apreciaci stále zůstává otevřen. Dnes však nejsou na programu žádná čísla, a zlotý by proto měl setrvat pod úrovní 3,85 EUR/PLN.

Forint vůči euru včera oslabil o půl procenta a podobně ztrácely i státní dluhopisy. Důvodem bylo snížení ratingu dlouhodobých závazků země agenturou Fitch ze stupně A- na BBB+. Kurz EUR/HUF pak po ranních 251,90 klesl až na 254,00. Ke konci obchodování část ztrát smazal, když zveřejněný předběžný listopadový deficit veřejných financí dosáhl jen 135,5 mld.HUF proti odhadu ministerstva financí na 179,5 mld.HUF. Za prvních 11 letošních měsíců tak dosahuje 1197,1 mld.HUF, když původní cíl byl 1022,6 mld.HUF. Forint vůči euru pak den končil na 253,60.
Dnešní průmyslová výroba by mohla pomoci část včerejších ztrát korigovat. Než se však trh se změnou ratingu vyrovná, budou zisky maďarské měny omezeny.

Slovenská koruna v utorok mierne oslabila. Zmazala tak ranné zisky. Impulz prišiel od južných susedov, keď zníženie ratingu Maďarska potiahlo vyššie aj ostatné meny v Strednej Európe. Koruna by mala aj dnes zostať v zabehanom pásme. Reakcia môže prísť na októbrový priemysel, ktorý naznačí silu slovenského exportu. Trh čaká aj na začiatok parlamentnej rozpravy o štátnom rozpočte na rok 2006. Nepredpokladáme, že koruna sa dostane cez hranicu 37,90 EUR/SKK. Viacero nerezidnetov totiž čaká na otvorenie nových pozícií na tejto úrovni. Pre dnes by sa kurz mohol udržať v pásme 37,700 - 37,900 EUR/SKK.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university