Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký účetní skandál AOL se prozatím nekoná

Velký účetní skandál AOL se prozatím nekoná

19.07.2002 8:57
Autor: 

Včera zveřejněné hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí příliš optimismu nepřinesly, akciové indexy se tak vydaly opačným směrem a umazaly zisky z předchozího dne. Index S&P propadl pod hranici 900 bodů, když se jeho závěrečná hodnota ustálila na 881,56, tedy o 2,7 procenta níže, a přiblížila se tak hodnotám z roku 1997. Propad byl zejména způsoben poklesem farmaceutických a finančních společností.

Sektor výrobců léčiv se dostal pod výprodejní tlak poté, co výrobce antidepresiva Prozac - společnost Eli Lilly (-4,6%) - snížil odhad zisku na rok 2002 z důvodu možného zdržení nových produktů. Společnost vykázala ve 2Q pokles zisku o 20 procent, když generické kopie Prozacu snížily tržby z jeho prodeje (Bristol Myers -6,75%, J&J -2,94%, Pfizer -4,3%). Příliš se nedařilo biotechnologickým akciím, které klesaly v návaznosti na ohlášený 40-procentní propad zisku společnosti Biogen (-6,27%). Bankovní tituly byly na druhém místě v propadu v indexu S&P, když největší pennsylvánská banka PNC Financial (-14,8%) oznámila očekávaný pokles zisku v důsledku možné pokuty ze strany federálních úřadů kvůli účetním operacím v té části společnosti, kterou vytvořila s největší pojišťovnou AIG.

Pokles akcií společností Coca Cola (-4,1%) a Philip Morris měly za následek ztrátu indexu Dow Jones, který se snížil o 1,6 procenta na 8409,49 bodu. Největší tabáková společnost na světě, Philip Morris, předpokládá zisk za rok 2002 0,09 USD až 0,11 USD, tedy na spodní hranici očekávání trhu, což vedlo investory k prodeji akcií této společnosti (-3,7%).

Článek ve Washington Post o nadhodnocování tržeb internetové společnosti AOL před jejím spojení s Time Warner, nejdříve postrašilo trhy. Posléze však vyšlo najevo, že zmiňovaná částka je jen zlomkem celkového objemu tržeb společnosti, přesto její akcie klesly o 5 procent. Index Nasdaq propadl o 2,9 procenta na 1356,95 bodu, když trh zklamaly především hospodářské výsledky společnosti Siebel Systems, jejíž akcie se poté propadly o 17 procent. Po závěru trhu zveřejněné výsledky společností Microsoft a Sun Microsystems zaostaly za očekáváním a oba tituly se tak propadly v prodlouženém obchodování.

Roman Koděra


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu