Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD bude do voleb posilovat - také díky Paroubkovi

ČSSD bude do voleb posilovat - také díky Paroubkovi

09.11.2005 14:30
Autor: 

Po pádu vlády premiéra Grosse usedl do čela nového kabinetu Jiří Paroubek. V politikovi, který na karierním žebříčku postupoval vzhůru doslova raketově, našla sociální demokracie novou naději na dobrý výsledek ve volbách, ne-li dokonce na volební vítězství. V říjnové anketě na Patria.cz jsme se tak ptali na Váš názor, zda díky Paroubkovi sociální demokracie dosáhne vítězství ve volbách.

Nejvíce, tedy 47 % hlasů, v anketě získala možnost, že sice ČSSD zůstane druhá, avšak Jiří Paroubek jí pomůže posílit. Podle 18,7 % hlasujících dokonce nový premiér dovede sociální demokracii k volebnímu vítězství, 7,5% podporu získal názor, že ČSSD vyhraje volby, avšak díky chybám ODS. Naproti tomu si 23,6 % respondentů ankety myslí, že ČSSD po nárůstu preferencí začne ztrácet a že jde o růst přechodný. Pouze 3 % hlasujících se domnívá, že se odstup ČSSD od vedoucí ODS do voleb výrazněji nezmění. Celkově tedy převážil názor, že ČSSD bude do parlamentních voleb získávat, a to s výrazným přispěním Jiřího Paroubka.


Zdroj: Patria Online

Jak se vyvíjejí volební preference? V dubnu, kdy se Paroubek stal premiérem, byla ČSSD na kolenou s volebními preferencemi 10,5 %, naproti tomu ODS se stále držela nad 30 %. Změna vlády však jakoby odstartovala obrat ve vývoji. Nástup ČSSD s novým premiérem v čele znamenal nárůst preferencí až na zářijových 23 %. ODS se nestačila divit, natož aby nějak zareagovala. Její zářijový výsledek: 28,5 %. Předčasné volby v Německu znovu dokázaly, že nic není nemožné. Gerhard Schroeder se svou SPD mocným finišem před volbami takřka smazal přechozí výraznou ztrátu a skončil jen těsně druhý. Jeho volební tým pomoci i české sociální demokracii.

Tabulka: Vývoj stranických preferencí od června 2004 (v %)

Zdroj: CVVM

Na začátku listopadu CVVM zveřejnila výsledky průzkumu volebních preferencí za říjen, tedy měsíc, kdy probíhala naše anketa. ODS podle nich mírně upevnila své vedoucí postavení, když získala 29 %, naopak ČSSD zaznamenala mírný pokles na 22,5 %. Preference po předchozím oslabování znovu vzrostly komunistům a polepšila si i KDU-ČSL.

Říjnové preference tak jako by nahrávaly názoru, že se odstup ODS od ČSSD příliš nemění nebo že byl nárůst preferencí sociální demokracie přechodný. Nepřeceňujme však mírné změny v dílčích výsledcích. Roli Jiřího Paroubka ve vedení ČSSD i jeho vliv na volební zisky prověří až červen 2006.

Anketa "Dožene díky Paroubkovi sociální demokracie ODS?" probíhala na stránkách Patria.cz od 6.10. do 3.11.2005, zúčastnilo se jí 700 hlasujících.


Váš názor
 • ČSSD - vítěz voleb 2006
  09.11.2005 14:58

  To je na tuti.
  • ČSSD
   10.11.2005 9:01

   To Norbert: Příteli,myslím,že jseš socan a fanda Paroubka.Pravda je ovšem jiná.Paroubek bez zkušeností a žádné praxe na vládních pozicích nastoupil na post premiera čistě náhodou,obrodně jako před ním Gross.Nemá žádné zkušenosti ä znalosti s řízení státní politiky.Předešlé posty ohřívače párků v RaJi a náměstka na Magistrátu/kde skončil neslavně/ jsou toho důkazem.Paroubek je slibotechna,všechno zařídí,všemu rozumí,na vše se podívá.Skutek ovšem utek a dle toho vypadá i práce vlády a hlavně ÚV ČSSD.Podívej se na poslední maléry politiků ČSSD a vše pochopíš.Závěrem jen tolik,že kdo fandí Paroubkovi a jak vypadá vzorek tázaných lidi v průzkumech? Co jejich vzdělání,věková hranice atd.Možná se budeš divit,ale rychlý start znamená vždy rychlý pád.Vše potvrdil pád Grose a vo tom to je.í
   lada
   • nejsem socan
    11.11.2005 12:17

    Pane Láďo, nejsem socan, ani nefandím vládě ČSSD, ve které jsou jen prospěcháři a zloději. Bylo to jen smutné konstatování...
  • To je na palici
   09.11.2005 15:18

   Nechápu, co kdo na Paroubkovi vidí. Sám nic nedělá, na všechno má lidi, kteří každou chvíli něco zvorají a za to on pak prostě nemůže, mění názory mrknutím oka, cenzuroval by veřejné mínění a ještě kamarádí s komančema. A z holčičího pohledu - není to žádnej Redford. Stejně je zvláštní, že Zeman označil Grosse za zrádce, když jednal s KSČM, ale s Paroubkem jsou nejlepší kámoši. Jestli jde tohle pochopit, tak se při tom nesmí používat mozek.
   Jirka
   • Máš problémy s hlavou ?
    10.11.2005 10:09

    Jirko, nezlob se, ale myslím si, že toho o politice moc nevíš.Z Tvého textu je zřejmé, že jak si povrchní v názorech na lidi (přeci není vůbec podstatné jak někdo vypadá, ale jak se chová a jedná), tak jsi povrchní i v politice. Předseda vlády je vrcholový manažer a jako takový má na odbornou problematiku své ministry. Ti zase, jako manažeři na 2. stupni mají zase své poradce, atp To znamená, nejsou výkonní, ale říldící pracovníci. Ve vztahu ke KSČM jsou sociální demokrati v pozici, jako každá jiná politická strana, která, aby mohla prosazovat svůj politický program a nemá většinu, potřaebuje podporu politiackké strany jiné. A přitom není vůbec podstatné, kdo ji politicky podpoří. A k Zemanovi: - Zeman označil Grosse jako zrádce ne z důvodu jeho postojů ke KSČM, ale z důvodu jeho podpory Klause při volbě prezidenta. Zeman naopak kritizoval Grosse za odklon od levicové politky ke středu a jeho ústupkům vůči koaličním partnerům a neplnění pragramu své strany. Takže to máš asi dost podstatně přeházaný v hlavě a jsi zřejmě právě ten, kdo ten mozek jako výplň hlavy.
    Honza
    • Re:
     14.11.2005 15:08

     Mě nejde o to, jak Paroubek vypadá. Jen jsem se snažil najít důvod, proč má tolik příznivců. Proto ten pohled z holčičí strany. Tedy: nedivil bych se, že po něm voličky blázní, kdyby to byl fešák každým coulem. Chápu samozřejmě, že musí mít pod sebou nějaké lidi, kteří za něho něco vyřizují. Ale je zvykem, že když něco podřízení podělají, nadřízený se za to zodpovídá a považuje to i za chybu vlastního vedení. Tento se za ně schovává. S tím Grossovým případem se s Vámi nechci přít. Je možné, že jsem si zapamatoval jinou část Zemanových výtek, než Vy. S tím odklonem Standy doprava máte pravdu.
     Jirka
   • Paroubkova šance
    10.11.2005 10:02

    Paroubek je skutečně dost odpudivý týpek. Ale pokud zachrání zemi před zjevy jako je Topolánek, Langer, Tlustý a Zahradil, je v mých očích plně rehabilitován. Právě proto, že jsem pravicového smýšlení.
    glox
    • hele
     10.11.2005 15:22

     jestli ty nejsi az moc napravo politicke spektrum je jako kruh a ty budes uz levicak ale asi o tom nevis ty kluku jeden socanskej
     pepa
Aktuální komentáře
19.01.2021
13:23Kvartální zisk Bank of America překonal odhady, příjmy ale nikoli
12:38Výroba aut v Česku loni klesla o 19 procent na 1,15 milionu
12:07CNBC: Bohatí investují, jako by byla tržní bublina už tady - nebo alespoň blízko
11:49Důvěra investorů v německou ekonomiku díky exportu vzrostla
11:33IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě
10:59Janet Yellenová se se představí v nové roli, američtí hráči se vracejí  
10:50Prodej osobních aut v EU loni klesl o rekordních téměř 24 procent
10:49Vysoce nastavená laťka zisků v Evropě nenechává prostor pro přešlapy
10:23Loni rostly ceny v průmyslu, klesly naopak v zemědělství
9:17Rozbřesk: Trh s auty. Co padalo po Lehmanech 5 let, zvládl covid za jediný rok
8:49Evropské burzy jsou před slyšením Yellenové naladěny na růst  
8:32DeBeers reaguje na oživení trhu s diamanty. Po zamrzlém roce citelně zvyšuje ceny
8:28Trump zrušil výjimku pro lety z schengenu včetně Česka do USA. Biden chce zákaz rychle obnovit
18.01.2021
18:11Výhled na pražskou burzu 2021. Webinář zdarma ve středu od 15:30. Přihlašte se hned teď!
18:09Taper Tantrum
18:06Papírnictví a dětské zboží od úterý otevřeno. Vláda chce nouzový stav dalších 30 dní
17:46Polské státní energetické firmy investují spolu do větrných farem
17:38Akcie, drahé kovy i výnosy se odpoledne posouvají vzhůru  
15:16Komodity a změna v uvažování o životním prostředí
13:27Davies: Co by bylo dobré pro ekonomiku, může akciím uškodit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
3:00Logitech International SA (12/20 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Bank of America Corp (12/20 Q4)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (12/20 Q4)
22:00Netflix Inc (12/20 Q4)