Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na evropských burzách se v minulém týdnu nedařilo zejména technologiím a telekomunikacím, posilovaly naopak kovovýrobci a energetické koncerny

Na evropských burzách se v minulém týdnu nedařilo zejména technologiím a telekomunikacím, posilovaly naopak kovovýrobci a energetické koncerny

31.10.2005 14:53

Burzy v západní Evropě během minulého týdne obchodovaly smíšeně. Nedařilo se zejména technologickému sektoru, kdy ubíraly na hodnotě zejména akcie společnosti Alcatel, které klesly o 8,2 % na hodnotu 9,55 EUR. Dělo se tak po předpovědi horších výsledků pro rok 2005, a to díky vyšším výdajům a nižší poptávce po produktech z Číny. Nedařilo se dále akciím ASM International, které v pátek oslabily o 8,5 %, což je největší pokles od července roku 2004. Akcie oslabovaly po oznámení výsledků za třetí čtvrtletí, které byly díky nižším prodejům ztrátové. Celkově akcie ztratily 7,1 %.

V minulém týdnu se naopak dařilo energetice a kovovýrobcům po oznámení lepších než-li očekávaných kvartálních výsledků společností Royal Dutch Shell Plc a Arcelor SA. Zisk společnosti Arcelor, druhého největšího světového výrobce oceli, vzrostl na 657 milionů EUR, což je téměř dvojnásobek oproti očekávání analytiků společnosti Bloomberg. Hodnota akcií této společnosti stoupla v minulém týdnu o 5,1 % na 19,2 EUR. Shell oznámil zisk za třetí čtvrtletí ve výši 9 miliard USD, což je pro společnost nový rekord, a to díky růstu ceny ropy po hurikánech Katrina a Rita a celkovém zvýšení cen energií. Akcie tak přidaly na hodnotě 4,26 %, před Shell se v žebříčku evropské padesátky vyhouply ještě akcie největší světové těžební společnosti Anglo American Plc, které přidaly pěkných 8,5 %. V rámci indexu DJ STOXX 50 se naopak nedařilo zejména akciím telekomunikačních společností jako je France Telecom SA (-5,5 %) a Telecom Italia SpA (4,74 %). Celkově index DJ STOXX 50 zaznamenal minimální změnu (+0,1 %), sousední německý index DAX klesl o 0,2 %, zatímco francouzský CAC 40 ubral 0,9 %, v Británii posílil FTSE index o 1,4 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  
12:05Opravdu nastal u paměťových čipů konec cykličnosti? Manažeři fondů vyzývají k opatrnosti
11:34Ropa pod stovkou pomáhá na úvod týdne vzhůru dluhopisům i akciím  
10:54Důvěra v českou ekonomiku v květnu znovu oslabila
9:33Tržby německého průmyslu poprvé za téměř tři roky vzrostly
9:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
9:00Rozbřesk: Uvidíme brzy (ne)dohodu mezi USA a Íránem?
8:47Trhy dnes v úvodu zamíří vzhůru. Ropa zlevňuje a Nikkei nad 65 tisíci body  
6:07Spotify uklidnilo investory: silný výhled i nová strategie tlačí akcie vzhůru
24.05.2026
10:13Víkendář: Je těžké najít dlouhodobou brzdu akciového trhu
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board