Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reforma zdravotnictví: bitva prázdných slov? (opakování ze září)

Reforma zdravotnictví: bitva prázdných slov? (opakování ze září)

13.10.2005 15:58

V posledních letech se konečně dostává zasloužené pozornosti zdravotnictví, resp. jeho organizaci a financování, najmě pak stále se vynořujícím dluhům. Zdravotnictví je přitom obdobná „položka“ jako důchodový systém, který je středem pozornosti již přes deset let. Jeden důležitý rozdíl mezi důchodovým a zdravotním systémem však existuje: důchody jsou „nudné“. Na jedné straně se miliardy vyberou, na druhé straně se hned vyplatí důchodcům a to je vše. Živí se tím pár tisíc státních zaměstnanců a pár akademiků o tom píše články ?.

Zdravotnictví, to je jiná káva. Většina miliard systémem jen protéká a končí buď na výplatách lékařů a sester, nebo u výrobců zdravotnické techniky, či u farmakologických firem. A ti všichni jsou na zdravotním systému existenčně závislí a během posledních patnácti let si v něm vybudovali pozice, které změnit je neobyčejně těžké, neboť jde většinou o hru s nulovým součtem: aby si doktoři polepšili, musí si někdo jiný pohoršit a naopak.

Nelze se tedy divit, že představy politiků (ale i pacientů a různých „odborníků“) o reformě zdravotnictví jsou ještě méně konkrétní než u reformy důchodového systému. Vlastně jedna výjimka existuje: ministryně Emmerová má jasno. Náš zdravotní systém je nejcivilizovanější na světě, peněz je v něm dost, jen je třeba „důsledně uplatňovat kontrolní mechanismy“ a „zamezit plýtvání“ - to je zřejmě převzaté z nějaké rezoluce sjezdu KSČ.

Samozřejmě, že paní ministryně má pravdu. Jenom bohužel není schopná vysvětlit, jaké „kontrolní mechanismy“ může mít na mysli v tak složitém organismu jako je zdravotnictví, kde každodenně dochází doslova k milionům individuálních rozhodnutí jak pacientů tak lékařů. Jak bude kontrolovat, zda lékař použije nejefektivnější způsob léčby? Jak zajistí, že pacienti si nebudou pořizovat z „civilizovaného všeobecného“ pojištění zbytečné léky? Jak se bude rozhodovat o modernizaci nemocnic?

Pokud nevěříme v všemocné a vševědoucí ministerstvo zdravotnictví (anybody?), pak se opravdu nebude dát dělat nic jiného, než nechat i ve zdravotnictví alespoň na omezeném prostoru nechat „řádit“ neviditelnou ruku trhu.

Pozn. Patrie: Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová byla včera odvolána a dočasným řízením ministerstva byl prezidentem pověřen místopředseda vlády Zdeněk Škromach.

Autor je vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data