Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský index DJ STOXX 50 minulý týden oslabil nejvíce za posledních 18 měsíců!

Evropský index DJ STOXX 50 minulý týden oslabil nejvíce za posledních 18 měsíců!

29.08.2005 12:17
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Minulý týden rozhodně nebyl pro evropské akcie nijak příznivý, hlavní panevropský index DJ STOXX 50 propadl nejvíce za posledních 18 měsíců. Na špici poklesu byly akcie společností LM Ericsson AB a Michelin Cie, důvodem tohoto vývoje byly obavy z negativního dopadu cen ropy přesahujících 68 dolarů za barel. Největší těžební společnost na světě, BHP Billiton Plc, propadla kvůli zklamání investorů z výše vyplácené dividendy, Novo Nordisk A/S oslabil díky spekulacím o ztrátě části tržeb ve prospěch americké společnosti Eli Lilly & Co.

Index DJ STOXX 50 tak za posledních pět obchodních dní ztratil 3 % a uzavíral na 3073,63 bodech. Širší DJ STOXX 600 přišel o 2,3 %, zatímco evropský DJ Euro STOXX 50 oslabil o 3,1 %. DJ STOXX 50 zaznamenal nejslabší výkon od týdne končícího 12. březnem 2004, zejména díky postupnému zhoršování makroekonomických údajů ve Spojených státech a vytrvale posilující ceně ropy.

Nedařilo se zejména společnostem, u nichž jsou náklady na suroviny těsně navázány na cenu ropy. Michelin Cie – největší výrobce pneumatik na světě – oslabil o 2,9 %. Deutsche Lufthansa AG ztratila 2,9 %. V případě společnosti Michelin Cie představují náklady na ropné deriváty plných 22 % všech nákladů, v případě aerolinií je tento poměr dokonce na 30 %.

* Dyson Group Plc – akcie společnosti, která je jedním ze subdodavatelů americké NASA, poklesly o 10 %. 26. srpna firma oznámila, že náklady na energie přesáhly plánovanou míru a negativně tak ovlivní celoroční ziskovost.

* BHP Billiton Plc – akcie poklesla o 1,2 %. Firma zklamala trhy navrhovanou výší dividendy (+7,7 % v porovnání s 89% růstem ročního zisku). Vyplácená dividenda bude 14,5 c na akcii, trh pracoval s odhadem 16,3 c.

* Novo Nordisk A/S – cena akcií propadla o 5,7 %. Lék konkurenčních společností Eli Lilly a Amylin Pharmaceuticals Inc. na léčbu cukrovky vykazuje lepší výsledky než lék společnosti Novo Nordisk s názvem Levemir.

* OMV AG – akcie byla nejlepší investicí minulého týdne v rámci indexu DJ STOXX 600 (+9,3 %), když profitovala z vlny zvýšených investičních doporučení po oznámeném 63% růstu zisku za Q2/2005.

* Swiss Re AG – akcie poskočila o 1,9 %. Německá Deutsche Bank AG zvýšila své doporučení na „Buy“ z předchozího „Hold“.

Zdroj dat: Bloomberg LP


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů