Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počet smluv stavebního spoření klesá, objemy úvěrů ale dál rostou

Počet smluv stavebního spoření klesá, objemy úvěrů ale dál rostou

23.08.2005 10:52
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
„Výsledky stavebních spořitelen za první polovinu letošního roku i přes mírné oživení trhu potvrzují v loňském roce nastolený trend, kdy dochází k poklesu celkového počtu uzavřených smluv a nárůstu počtu i objemu poskytnutých úvěrů,“ shrnuje pololetní statistiku trhu stavebního spoření náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Téměř 184 tisíc nově uzavřených smluv o stavebním spoření v prvním pololetí roku 2005 znamená nárůst o polovinu oproti stejnému údaji z loňského roku a svědčí tedy o možnosti mírného oživení trhu. Hlavní trend spočívající v poklesu celkového počtu smluv ve spořící fázi však zůstává nezměněn – počet ukončených smluv opět převážil nad počtem smluv nových.

Doba spoření je ukončována v převážné většině u smluv uzavřených před 1. 1. 2004, tedy před účinností novely zákona o stavebním spoření, která snížila maximální státní podporu na 3 000 Kč. „Postupně dochází ke změně struktury portfolia smluv, kdy podíl počtu smluv uzavřených po novele zákona již dosahuje 9 %,“ říká Tomáš Prouza.

Státní podpora stavebního spoření za rok 2004 byla v 1. pololetí přiznána ve výši 15,4 mld. Kč a v tuto chvíli by již měla být připsána na účty účastníků. „Průměrnou hodnotu přiznané státní podpory za rok 2004 zatím není možné vyčíslit, protože její výplata není v tuto chvíli ještě ukončena u opravených a doplněných žádostí stavebních spořitelen,“ vysvětluje Tomáš Prouza.

V úvěrové oblasti se prozatím nenaplňují sliby stavebních spořitelen o výrazné úvěrové expanzi. Počet poskytnutých úvěrů se zvýšil ze 786 tisíc na konci loňského roku na 827 tisíc v polovině letošního roku, z pohledu objemu byla překročena hranice 90 mld. Kč. „Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosahuje pouze 30,8 %, což je stále velmi nízká hodnota,“ připomíná Tomáš Prouza a doplňuje, že stavební spoření bude plnit svůj základní cíl, tedy poskytování výhodných úvěrů na bytové potřeby, při dosažení úrovně uvedeného podílu alespoň okolo 80 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data