Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Desinflace v produkčních cenách v režii hutí a chemie

Desinflace v produkčních cenách v režii hutí a chemie

18.07.2005 9:20
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v červnu snížil o 0,2 %. Meziroční inflace měřená tímto cenovým indexem klesla na 2,7 % z květnových 4,0 %. Ceny v průmyslu podle očekávání ovlivnil zejména vývoj poptávky po železných kovech. Již zhruba tři měsíce lze pozorovat pokles cen kvůli nižší než očekávané poptávce. Opačným způsobem působí vysoké ceny ropy, které se projevily na cenách rafinérské produkce. Trochu překvapivě stagnovaly ceny v potravinářském průmyslu, ačkoli ceny zemědělských výrobců již dva měsíce stoupají.

Nejvýrazněji byl index cen průmyslových výrobců ovlivněn poklesem cen železných kovů, jež se promítl do snížení cenového indexu ve výrobě kovů a kovodělných výrobků (-0,7 %), ale i do cenového indexu v kategorii ostatní zpracovatelský průmysl (-2,9 %), kde jsou zařazeny druhotné železné suroviny. Již v komentáři k vývoji průmyslové výroby jsme psali, že letošní očekávání celosvětové poptávky po železu a oceli se nenaplňují. Konkurenci na trhu zároveň zostřilo snížení závislosti Číny na dovozu železa zvýšením vlastních hutních kapacit.

Ceny rafinérské produkce (+2,9 %) podle očekávání ovlivnil vývoj cen ropy na světových trzích. Průměrná cena ropy Brent byla v červnu o 12,6 % vyšší než květnová průměrná ceny téže komodity. Zároveň oslabil kurz koruny vůči americkému dolaru (o 3,7 %), což dále zvýšilo dovozní ceny ropy. Aktuální vývoj na obou trzích, tj. na trhu s ropou i na devizovém trhu, nedává příliš prostoru k optimismu.

Do vývoje indexu cen průmyslových výrobců promluvil také pokles cen v chemickém průmyslu (-2,4 %), kde se patrně ještě projevil pokles cen ropy o měsíc dříve. Při současném vývoji cen ropy je ovšem další pokles cen v chemickém průmyslu nepravděpodobný.

Poněkud překvapivě se nezměnily ceny v potravinářském průmyslu, přestože v zemědělském sektoru se již dva měsíce zdražuje a stejnou dobu také rostou maloobchodní ceny potravin.

I přes rychlejší než očekávanou desinflaci v průmyslových produkčních cenách lze nadále očekávat neutrální postoj centrální banky po zbytek letošního roku. Desinflace v cenách průmyslových výrobců by měla pokračovat i nadále a na konci roku by meziroční inflace měřená tímto indexem mohla klesnout až k jednomu procentu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y