Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČT chystá v druhé půli roku kampaň na ty, kteří nikdy neplatili

ČTK: ČT chystá v druhé půli roku kampaň na ty, kteří nikdy neplatili

24.6.2005 17:38
Autor: 

PRAHA 24. června (ČTK) - Česká televize chystá kampaň na lidi, kteří nikdy za televizní přístroj koncesionářský poplatek neplatili, v druhé půli roku. Mluvčí ČT Martin Krafl to dnes řekl během on-line rozhovoru na adrese www.tiscali.cz. "V druhé půlce roku se na ty, kteří nepřihlásili svůj televizor, zaměříme velmi intenzivně," uvedl Krafl na jeden z dotazů od účastníků chatu. Takových dlužníků by mohlo být podle údajů Českého statistického úřadu desítky až stovky tisíc.

Televize se na tyto dlužníky chystá již delší dobu, zatím však nechce sdělit, jak konkrétně bude atak na jejich peněženky vypadat; Krafl tak neučinil ani během rozhovoru. Důvodem je obava, že by chystané kroky ztratily na účinnosti. "Věřte, že kampaň, kterou proti všem, kteří televizor nepřihlásili, chystáme. Bude přísná a zisková," uvedl mluvčí.

K případným postihům však podle něj bude například patřit pokuta ve výši 10.000 korun za neoprávněné držení televizoru. Jeden z dotazů se týkal i toho, zda televize očekává, že soudy budou povolovat domovní prohlídky, které by mohly neplatiče odhalit. "Máme jiné způsoby, nechte se překvapit. Uvidíte, že zaberou," poznamenal Krafl.

Koncesionářský poplatek nyní od roku 1997 činí 75 korun měsíčně, sněmovnu čeká příští týden jednání o jeho případném zvýšení na sto či až 135 korun.

Televize registruje dva druhy neplatičů. Jedna skupina lidí nikdy za svůj televizor neplatila a na ně se na podzim zaměří pozornost ČT. Těch může být odhadem i několik set tisíc. Například v roce 2001 bylo v ČR podle Českého statistického úřadu 4,2 milionu domácností. Podle údajů ČSÚ přitom na 100 domácností ve stejném roce připadlo 117,1 barevných televizorů a podle podrobných statistik se míra vybavenosti televizory pohybovala nad 90 procent.

Druhou skupinou jsou lidé, kteří v minulosti již platili a přestali; ČT je má ve své databázi. Takových se každoročně objevovalo několik desítek tisíc. ČT se na ně zaměřila od května, kdy zhruba 550.000 dlužníkům poslala výzvu k zaplacení dluhu s tím, že tyto pohledávky ČT prodala soukromé firmě, která je bude v případě nezaplacení vymáhat u soudů.

Své nedoplatky na základě této kampaně uhradilo na 160.000 dlužníků, což dohromady dalo sumu asi 50 milionů korun. Kolik nakonec BSP LP podá žalob, zatím společnost nesdělila, neboť podle mediálního zástupce firmy Daniela Častvaje firma stále zpracovává došlé platby či důkazy o zaplacených částkách. Od Nového roku se také televizi přihlásilo nejméně 33.000 nových koncesionářů, což pro televizi znamená roční příjem téměř 30 milionů korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data