Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ pod tlakem pozitivních zpráv...

ČEZ pod tlakem pozitivních zpráv...

25.05.2005 10:39
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Navzdory vcelku prázdninovému obchodování na pražské burze lze už v první hodině vysledovat několik „oblíbenců“, kteří dnes budou mezi těmi aktivnějšími. Jedním z hlavních kandidátů je elektrárenská společnost ČEZ, jejíž akcie oslabují v tomto okamžiku o 0,7 % a obchodují na hladině 410,00 Kč/akcii – a to všechno navzdory přívalu nominálně velmi pozitivních informací. První z nich je oznámení tiskového mluvčího o záměru rozšířit kapacitu JE Temelín o dalších 3 000 MW (podrobněji ZDE) – jako důvod je citována zejména nízká šance na prolomení těžebních limitů uhlí. Pozitivem tohoto kroku by byla jednak vyšší instalovaná kapacita, velmi pravděpodobně nižší náklady na vyrobenou jednotku, nemluvě o tom, že by lépe vyhovoval principům Kjótského protokolu. Negativem je fakt, že uvedený projekt by jistě vázal nemalé finanční zdroje, které by potenciálně mohly být využity jinak.

Druhou informací (byť o jejím dopadu na cenu akcie lze s úspěchem pochybovat) je včerejší výzva ředitele ČEZ pro obchod ve vztahu k Evropské unii, týkající se ujasnění eneregetické koncepce zejména v návaznosti na státní subvence větrné energii (podrobněji ZDE). Lze se poměrně racionálně domnívat, že firmy jako E.ON nebo RWE (nemluvě o těch ostatních) mají ve vztahu k EU mnohem větší „klacek“ a své zájmy si dokážou uhájit i přes zbožné přání ČEZu.

Komerční banka se dnes poprvé obchoduje bez nároku na výplatu dividendy a navzdory pesimistickým odhadům nijak nezkolabovala, právě naopak. Poslední obchody probíhají na ceně 2880 Kč.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD