Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

11.05.2005 9:19
Autor: 

Zlotý včera ztratil vůči oběma hlavním světovým měnám. Den otevíral na 4,1590 EUR/PLN a 3,2360 USD/PLN. Již od rána začala polská měna zvolna ztrácet, když zahraniční investoři vybírali zisky z posílení zlotého v předcházejících dnech. Na vývoj neměla vliv ani prognóza ministerstva financí, které předpovídá růst HDP v roce 2006 na úrovni 4% spolu s poklesem inflace na 1,5%. Podobně na 30 mld.PLN z letošních 35 mld.PLN by měl klesnout rozpočtový deficit. Pokles hodnoty zlotého se později odpoledne zastavil a zlotý končil na USD/PLN 3,2490 a EUR/PLN 4,1850. Vůči koši měn uzavíral 12,24% nad paritou. Dnes očekáváme, že se zlotý bude obchodovat kolem včerejších uzavíracích hodnot. Díky absenci významnějších událostí na politické nebo ekonomické scéně by i obchodní aktivita měla být slabší.

Forint v úterý vůči euru otevíral na 250,40. Kolem této hodnoty se držela po větší část dopoledne, kolem poledne ale začala ztrácet. Bez vlivu na pohyb měny zůstal nižší než očekávaný deficit zahraničního obchodu. Odpolední oslabení se tak plně připisuje ztrátám polského zlotého a ostatních okolních měn. Forint se však od 251,40 odrazil, po zbytek dne se držel kolem 251,10 a den končil novým návratem na 251,40.

Pod vplyvom oslabovania ostatných mien v regióne, sa včera znehodnotila aj slovenská koruna. Jej kurz voči euru sa posunul z otváracej úrovne 38,71 až tesne k hranici 39,0 EUR/SKK, v závere už len mierne korigovala na 38,95. Zverejnené štatistiky (maloobchodné tržby a mzdy) koruna ignorovala. Dnes obsahuje ekonomický kalendár infláciu a zahraničný obchod. Výrazný vplyv na obchodovanie neočakávame, hlavným faktorom ďalšieho vývoja bude región. Pokiaľ bude pretrvávať negatívny sentiment, kurz koruny by sa mohol posunúť i cez hranicu 39,0 EUR/SKK. Ak sa situácia upokojí, mohol by sa kurz vrátiť späť pod 38,80 EUR/SKK.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data