Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    V březnu se stavělo ještě méně než v únoru

    V březnu se stavělo ještě méně než v únoru

    09.05.2005 9:26
    Autor: 

    Následují vybrané body tiskové zprávy ČSÚ
    Stavební výroba očištěná od sezónních vlivů byla v březnu meziměsíčně reálně o 2,3 % nižší. Trend meziměsíčně klesl o 0,7 %. Celková stavební výroba v březnu meziročně klesla ve stálých cenách o 16,0 %. Hlavním důvodem vykázaného poklesu stavební výroby byl souběh několika skutečností:

    - vysoká srovnávací základna března 2004, kdy byl meziroční růst (+21,4 %) z části ovlivněn připravovaným přeřazením stavebních prací do kategorie základní sazby DPH (vyjma bytové výstavby) a většina stavebních firem přizpůsobila své fakturace tak, aby využila poslední měsíce pětiprocentního zdanění a splnila smluvní podmínky dříve dohodnutých smluv o dílo;

    - nepříznivé povětrnostní podmínky (průměrná teplota v březnu 2005 byla 1,3 °C, tj. o 1,4 °C nižší než v březnu 2004) a nižší fond pracovní doby (v březnu 2005 bylo o 1 pracovní den méně), manuálně pracující proto odpracovali v březnu 2005 v průměru o 20 hodin méně než v březnu 2004 (o 12,8 % méně).

    Po odečtení těchto vlivů by podle modelového propočtu ČSÚ celková stavební výroba mírně vzrostla (o 0,4 %).

    Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více zaměstnanců, byl v březnu vyšší o 3,7 %. Průměrná měsíční mzda zaměstnanců dosáhla 17 707 Kč a vzrostla meziročně o 4,7 %, reálná mzda vzrostla o 3,2 %. Průměrná hodinová mzda dosáhla 124 Kč a vzrostla o 15,9 %. Produktivita práce na jednoho zaměstnance klesla o 18,7 %. Produktivita práce na jednu odpracovanou hodinu klesla o 9,7 %.

    Komentář bude doplněn


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)