Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost klesá na 9,6 %: V únoru se propouštělo nejméně za posledních sedm let

Nezaměstnanost klesá na 9,6 %: V únoru se propouštělo nejméně za posledních sedm let

8.3.2005 9:28
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti ke konci minulého měsíce klesla na 9,6 % z lednových 9,8 %. Únor obvykle přináší vyrovnaný přítok a odtok osob v evidenci úřadů práce, a tedy i stabilní míru nezaměstnanosti. Letos tomu bylo jinak. Počet osob, jež nalezly práci, odešly na penzi, či jinak opustily evidenci nezaměstnaných, se výrazně nezměnil. Zato se propouštělo méně, než je v tomto ročním období obvyklé. Únorový počet nově hlášených uchazečů o zaměstnání byl nižší naposledy v roce 1998. Nicméně situace zas není o tolik lepší než očekávání. Míra nezaměstnanosti totiž balancovala na hraně mezi hodnotami 9,7 % a 9,6 %. Její přesná hodnota zní: 9,646 %. Sezónně očištěná data ukazují na pokles míry nezaměstnanosti o 0,06 procentního bodu a návrat na úroveň loňského podzimu.

Příznivý obraz krátkodobého vývoje na trhu práce doplňuje statistika volných pracovních míst. Jejich počet se meziročně zvýšil o 10.000 a přiblížil se hodnotě 54.000, což je nejvíce od listopadu 2001. Zde se mimo jiné projevuje nábor kolínské automobilky. TPCA nyní zaměstnává asi 1.800 osob, cílový stav jsou 3.000 zaměstnanců.

Pokles nezaměstnanosti při rychlém růstu ekonomiky (alespoň na české poměry rychlém) není zas takovým překvapením. V současnosti je mezera výstupu prakticky uzavřena a údaje o nezaměstnanosti tak nejsou přibarveny hospodářským cyklem, resp. cyklická složka nezaměstnanosti je téměř nulová a veškerá nezaměstnanost padá na vrub sezónnosti a strukturálním problémům na trhu práce. V tomto světle není stav českého trhu práce příliš lichotivý.

Nižší nezaměstnanost ve srovnání s loňským rokem a zpřísnění podmínek poskytování dávek v nezaměstnanosti novelou zákona o zaměstnanosti se promítly do poklesu výdajů státního rozpočtu na pasivní politiku zaměstnanosti. Celkový objem těchto výdajů je po prvních dvou měsících meziročně nižší o 4,9 %.

Únorové údaje z trhu práce jsou vesměs příznivé. Vzhledem ke stále temnějšímu výhledu vývoje Německa a eurozóny v letošním roce je ale na místě opatrnost. Očekáváme, že sezónně očištěná míra nezaměstnanosti bude oscilovat kolem hodnoty 10,1 % (podle původní metodiky). Na konci roku by se měla míra nezaměstnanosti pohybovat v blízkosti hodnoty 10,3 %, resp. 9,4 % (podle nové metodiky).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m