Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Makléři vs. ekologičtí aktivisté... jasné 1:0

Makléři vs. ekologičtí aktivisté... jasné 1:0

22.02.2005 14:35
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Když 35 ekologických aktivistů ze sdružení Greenpeace plánovalo průnik na parket londýnské International Petroleum Exchange, neměli v úmyslu nechat cokoliv náhodě. Jediné, s čím nepočítali a počítat nemohli, byla agresivní a zuřivá protireakce samotných makléřů, kteří milé aktivisty obrazně a žel bohu i fakticky „vykopali“ zpátky na chodník.

„Vzali jsme si trochu velké sousto. Ti makléři jsou normální baroví a hospodští povaleči, obyčejní rváči. Ještě nikdy jsem neviděl nikoho méně přístupného našim názorům“ – tvrdil jeden z aktivistů, drže se za rozbitou hlavu. Druhý se přidal – „Loni jsem měl co do činění s policejní zásahovou jednotkou při naší demonstraci u provozu společnosti ESSO, proti těmhle dealerům se jednalo o naprosté andílky“.

Proč se ale ekologičtí aktivisti na parket londýnské IPE vůbec vydávali? Jejich záměrem bylo paralyzovat obchodování s ropou v den, kdy vstupoval v platnost tzv. Kjótský protokol. Jak se ale později ukázalo, proniknout na parket krátce po polední přestávce nebylo zrovna nejstrategičtější rozhodnutí. Podle některých aktivistů tento pokus naopak vzbudil okamžitou reakci makléřů – „Okamžitě se na nás vrhli a začali nás bít pěstmi a kopat do nás. V okamžiku, kdy nás srazili na podlahu, snažili se na nás převalit archivační skříně“.

Jak celá „operace“ probíhala? V okamžiku, kde se jeden z makléřů krátce před druhou hodinou odpolední vydal na cigaretu, jeden z aktiivistů na podlahu upustil několik mincí a jak se pro ně sehnul, botou si přidržel otevřené dveře. V tom okamžiku z přistavených vozidel vyskákalo dalších 30 ekologických aktivistů a vtrhlo na burzu. Okamžitě začali pískat na píšťalky, troubit na klaksony a pomocí kapesních alarmů přivázaných na baloncích naplněných héliem tropili neuvěřitelný hluk. Doufali, že díky obchodnímu systému zvanému „open outcry“ se jim tímto podaří obchodní aktivitu paralyzovat. Jak ale bylo zmíněno, nemohli počítat s reakcí makléřů, kteří se do aktivistů pustili „hlava nehlava“ a z parketu je (navzdory přispěchavší ochrance) vyhodili sami.

A pak buďte aktivistou….


Váš názor
  • Greenpeace to taha za spatny konec
    25.02.2005 13:30

    Mam pocit, ze Greenpeace to berie zo zleho konca. Napr. namiesto zbrojenia proti novým elektrárňam by mali tlačiť na výrobcov elektroniky, aby ich výrobky nemali zbytočnú spotrebu. Ak by sieťové vypínače boli na primári, spotreba vo vypnutom stave by bola čistá 0. Momentálne má ale každá audio zostava či PC vo vypnutom stave spotrebu niekoľko W, čo pri neustálej spotrebe a v celosvetovom meradle znamená naozaj hodne (pri trvalej spotrebe len 7W na jednu domácnosť to vychádza cca 60 GWh za rok len na Slovensku). A to je len jeden príklad z mnohých.
    ekolog
  • Škoda
    23.02.2005 16:00

    Nemám dojem, že by GP v zásadě prosazovali cokoliv špatného, jestli dokonce mají i někoho, pro koho pracují, tím lépe. Zajímalo by mě, jestli se někdo vůbec bude zabývat agresivitou těch makléřů. A taky mi příjde, že při vší té snaze se jim obecně moc nedaří, protože jsme strašně tvrdohlaví, konzervativní a trvale udržitelný rozvoj akceptujeme pouze v případě, že je výhodný, no doufejme že se nám to brzo nevrátí nebo dokonce někomu jinému.
    Anarchista
  • Grín pis je PR agentura s "monopolem" na Ekologii
    23.02.2005 13:11

    Začíná se "aktivismem" a končí klasickým výpalným. Něco jako český Liberální institut, který měl x-let plná ústa morálního hazardu, aby v době "pádu IPB", kdy by na myšlenku, že riziko musí nést v první řadě majitelé, ve druhé věřitelé asi moc sponzoringu nezískal, plynule přeladil na notu, že "na selektivní podporu bank doplatila nejvíc IPB". Patria za povinnou soukromofondovou penzijní reformu bojuje patrně také pouze z čisté lásky k lidstvu ;-)
    Kozina+
Aktuální komentáře
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny
17:31Čínská strategie: Nové technologie a starý ekonomický model?
17:12USA kvůli drahé ropě uvolní pravidla lodní přepravy, povolí obchody s Venezuelou
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    13:30USA - PPI, y/y
    15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
    19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba