Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna slábne na obou frontách - k euru padá dokonce přes 30,00 Kč/EUR

Koruna slábne na obou frontách - k euru padá dokonce přes 30,00 Kč/EUR

08.02.2005 18:22

Koruna dnes zaznamenal výrazné oslabení k euru i k dolaru. K jednotné evropské měně se přehoupla dokonce přes úroveň 30,00 Kč za euro a končí na 30,02. Od rána tak urazila cestu o velikosti 16 haléřů! K dolaru koruna oslabila až na 23,55 Kč/USD, i když odpolední oslabení dolaru k euru ji v závěru posunulo na 23,47.

Na českou měnu začínají doléhat důsledky nižší inflace v kombinaci se snížením úrokových sazeb ČNB. Spotřebitelské ceny totiž v lednu rostly jen o 1,7 % meziročně, což znamená, že po překvapení v závěru ledna může naše centrální banka pokračovat ve snižování sazeb i v únoru. ČNB dnes rovněž zveřejnila záznam z lednového jednání bankovní rady, zajímavá citace následuje: Členové bankovní rady se rovněž obecně shodli v názoru, že vývoj měnového kurzu na konci roku 2004 i během ledna 2005 zatím nepředstavoval výraznou odchylku od trajektorie rovnovážného kurzu, ale znamená riziko výraznějšího snížení inflace a tím ohrožuje dosažení inflačního cíle v horizontu predikce. Toto riziko členové bankovní rady vnímali s různou intenzitou. Dnešní informace o lednové nezaměstnanosti neměly na korunu žádný vliv.

Dolů však korunu dnes táhl také propad polského zlotého, takže minimálně část depreciace jde na vrub negativního regionálního sentimentu. Zlotý poklesl z 3,956 na 4,000 PZL/EUR kvůli obnovené politické nestabilitě a také kvůli zájmu investorů o dolar. Tento fenomén lze přitom pozorovat i na české koruně (nemyslíme tím politiku). Slovenská centrální banka po včerejších intervencích odmítla všechny nabídky v repo aukci, aby prý odradila spekulativní kapitál – SKK však zůstává na 38,05 SKK/EUR.

Americký dolar je v současné době favoritem globálních devizových trhů. V poledne dolar dokonce vyšplhal na denní maximum 1,2733 USD/EUR, ale odpoledne se vrací na aktuálních 1,2780. Vůči japonskému jenu dolar dnes posílil až na 2měsíční maximum s tím, jak se snižuje pravděpodobnost, že Čína v brzké době uvolní kurz juanu. Ministr financí John Snow dnes podpořil Bushův návrh na snižování rozpočtového deficitu. Podle ministra bude schodek do roku 2009 poloviční.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.03.2026
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa