Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Prezident chce ověřit ústavnost tzv. Evropské ústavy

    Prezident chce ověřit ústavnost tzv. Evropské ústavy

    02.02.2005 17:20
    Autor: 

    následuje úplné znění tiskové zprávy
    Prezident republiky Václav Klaus dnes 2. února zaslal předsedovi Ústavního soudu České republiky Pavlu Rychetskému dopis tohoto znění:

    Vážený pane předsedo,

    dne 29. října loňského roku byla v Římě za Českou republiku podepsána Smlouva o Ústavě pro Evropu. Tím byla tato mezinárodní smlouva v souladu s článkem 63 odst. 1 písm. b) Ústavy jménem České republiky sjednána, a současně tedy začal i proces její ratifikace.

    Tuto tak zvanou Evropskou ústavu, která z hlediska naší ústavnosti jistě patří k mezinárodním smlouvám uvedeným v článku 10a Ústavy, považuji z hlediska dalšího vývoje české státnosti za vůbec nejvýznamnější mezinárodní smlouvu od vzniku samostatné České republiky.

    To, že mnou prováděná ratifikace je podmíněna ústavně předepsaným souhlasem, mne vede k otázce, zda mnou eventuálně ratifikovaná mezinárodní smlouva bude v souladu s Ústavou České republiky. V tomto případě, který je svým dopadem zcela výjimečný, Vás proto žádám o vyjádření, zda podle názoru Ústavního soudu je možné ratifikaci provést, nebo zda jí mají předcházet změny platné Ústavy, které jednoznačně vyloučí vzájemný rozpor obou dokumentů.

    (zdroj: www.hrad.cz)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů