Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Koruna pokouší hranici 30,00 Kč/EUR, dnes ale nenalezla dostatek síly

    Koruna pokouší hranici 30,00 Kč/EUR, dnes ale nenalezla dostatek síly

    01.02.2005 17:50
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Kurz koruny se po celou dnešní seanci držel v úzkém pásmu těsně u hranice 30,00 korun za euro. Koruna testovala tuto hranici a na straně bidu ji i několikrát překonala, avšak končí na kurzu 30,04 CZK/EUR. Ten znamená oproti včerejšku mírné posílení české měny a další krůček směrem k proražení psychologické třicítky. Proti dolaru byla koruna podobně klidná a končí na 23,09 Kč/USD, oproti včerejšímu závěru prakticky beze změny.

    Do obchodování s korunou dnes nezasáhlo zveřejnění žádných nových dat z české ekonomiky. Nově publikovaný index nákupních manažerů není příliš sledován a průběžné výsledky státního rozpočtu se na devizových trzích zpravidla nepromítají.

    Vliv pozitivního sentimentu v regionu, který se projevuje hlavně na síle české a slovenské koruny, se dnes znovu pokusila narušit slovenská centrální banka, která odmítla všechny nabídky v tendru na dvoutýdenní repo. NBS v prohlášení zopakovala, že prudké posilování SKK není opodstatněné a je způsobeno hlavně spekulativním krátkodobým kapitálem. Slovenská koruna tak vzhledem k přebytku likvidity na trhu oslabila z historických maxim, do konce obchodování se ale vrátila až na 38,10 SKK/EUR.

    S tím, jak se česká koruna dostává znovu na hranici 30,00, navíc tak krátce po snížení sazeb, které mělo korunu oslabit, se zvyšuje pravděpodobnost dalších kroků ze strany ČNB. Česká centrální banka zatím nesáhla k takovým opatřením jako NBS, která před dnešním odmítnutím nabídek na repo už několikrát intervenovala přímo na trhu. Překonání třicetikorunové hranice ale může vést k ostřejším slovním intervencím proti české koruně a nelze vyloučit ani přímou intervenci.

    Dolar se dnes pro změnu vydal vzhůru a posílil až k hranici 1,3000 USD/EUR. Obchodování odpoledne neudal směr zveřejněný index nákupních manažerů v americkém průmyslu, který klesl na 56,4 a nedosáhl očekávaných 57,0 bodů - vliv na kurz dolaru byl velmi omezený. Podporu dolaru může dodávat očekávání zítřejšího jednání měnového výboru Fedu, kde trh čeká zvýšení úrokových sazby o 25 bodů.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data