Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Další detaily týkající se 16% státního podílu

ČEZ: Další detaily týkající se 16% státního podílu

17.1.2005 9:28
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Náměstek ministra průmyslu a obchodu, Martin Pecina, komentoval potenciální prodej 16% státního podílu ve společnosti:

(i) řádná valná hromada, kterou ČEZ svolal na 21. ledna, má rozhodnout, jestli vedení společnosti může koupit až 10 % vlastních akcií ČEZu, což by odpovídalo současným právním předpisům (ne tedy původních 16 %),

(ii) VH má rozhodnout, jestli by k případné transakci mohlo dojít začátkem léta. VH nebude rozhodovat, jestli se koupě podílu nakonec uskuteční a jaká bude případná velikost transakce.

(iii) pokud ČEZ vlastní akcie koupí, bude je pravděpodobně chtít dál prodat. Náměstek ministra průmyslu, M. Pecina, má vážné pochybnosti, že by ČEZ nakoupené akcie zrušil, a snížil tak vlastní jmění společnosti.

Třetí bod je v souladu s tím, co nám již dříve sdělil ČEZ, a to, že se společnost domnívá, že by mohla prodat nakoupené vlastní akcie dále se ziskem. Tento krok by naznačoval, že ČEZ je optimistický ohledně svého dalšího vývoje hospodaření. Zdroj: Bloomberg

Podle očekávání oznámil ČEZ nabídku odkupu akcií minoritních akcionářů společnosti Škoda Praha za cenu 193 Kč na akcii. Nabídka platí od dnešního dne (17. ledna) do 28. února. ČEZ v současnosti vlastní již 69% podíl ve společnosti. Ze zbývajících 31 % vlastní 25,3 % Fond národního majetku. Celkové náklady ČEZu se očekávají ve výši 75,5 mil. Kč resp. 0,13 Kč na akcii.


Váš názor
  • pěkný žvást
    17.1.2005 10:20

    buď už šibe Romanovi nebo Gaťekovi. Copak úlohou výrobce energie jsou burzovní spekulace? A je jedno, že jde o vlastní akcie. Pokud nedojde ke snížení vlastního jmění a ČEZ kupuje akcie, aby je pak prodal, pak jsou jen dvě možnosti: buď na nich Roman prodělá a bude těžko zdůvodňovat operaci, nebo na nich vydělá (což při rozpuštění přes trh půjde těžko) ale i pak bude těžko zdůvodňovat tuto operaci, jen proto, aby dělal státu investiční banku? A proč rovnou neobchodovat i s jinými tituly a založit vlastní investiční banku? Je však ještě jiná možnost, neprodat to přes trh, například swapem s Antonínem, že?
    Prion
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m