Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v roce 2004: dvě třetiny stát, třetina trh

Inflace v roce 2004: dvě třetiny stát, třetina trh

10.01.2005 9:28
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v prosinci zvýšil o 0,1 %. Meziroční inflace klesla na 2,8 % z listopadových 2,9 %. Cenu prosincového spotřebního koše ovlivnily zejména vyšší ceny potravin. V loňském roce ovšem k inflaci nejvíce přispěly změny regulovaných cen a sazeb nepřímých daní.

Podle očekávání cenovou hladinu tlačily směrem dolů nižší ceny pohonných hmot. Natural 95 zlevnil v průběhu minulého měsíce o 1,50 Kč/litr (5,6 %), cena motorové nafty klesla o 0,90 Kč/litr (3,4 %). Příčinou levnějších pohonných hmot je sdružený efekt klesajících cen ropy a posílení kurzu koruny vůči americkému dolaru.

Za prosincovou inflací stojí zejména vyšší ceny ovoce a zeleniny. V prosinci je obvyklé, že ceny potravin rostou, letošní sezónní výkyv je ovšem abnormálně silný. Ukazuje se, že obavy ČNB z krátkodobého inflačního rizika v podobě růstu cen potravin jsou oprávněné. Nicméně jádrová inflace (korigovaná inflace bez pohonných hmot) v se v prosinci opět snížila. Nyní by měla dosahovat hodnoty zhruba 1,2 % a dvouprocentní laťku zřejmě v nejbližších 12 měsících nepřekoná. Za této situace není zvyšování úrokových sazeb na pořadu dne. Lze očekávat další posun očekávání vyšších sazeb na pozdější datum a s tím příslušnou korekci tržních úrokových sazeb a výnosů dluhopisů.

Na závěr ještě stručný rozklad inflace. Na rozdíl od roku 2003 stojí za většinou loňské inflace změny regulovaných cen a daňových sazeb. V roce 2003 se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,0 %, z toho 0,25 procentního bodu připadlo na změny regulovaných cen a daňové úpravy. Loni se cenová hladina zvýšila o 2,8 % a z toho 1,7 procentního bodu připadá na regulované ceny a daně, zatímco 1,1 procentního bodu na změnu tržních cen. A jak to bude letos. Podle naší prognózy by se spotřebitelské ceny měly zvýšit o 2,5 %, 1,2 procentního bodu by měly mít na svědomí regulované ceny a daně, zbytek zvýšení tržních cen.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data