Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna posílila zpátky na 30,40 Kč za euro … taktovku nyní drží eurodolar

Koruna posílila zpátky na 30,40 Kč za euro … taktovku nyní drží eurodolar

05.01.2005 18:22

Koruna dnes zavírá na úrovni 30,41 Kč za euro, posílení zhruba o 7 haléřů bylo způsobeno především zprávou o přebytkové obchodní bilanci za listopad. Koruna úspěšně odolávala výprodejní náladě, která panovala ve zbytku regionu především dopoledne. Americký dolar po dosažení denního maxima 1,3215 USD/EUR začíná oslabovat k 1,3300, což znamená pro českou měnu závěr na 22,88 Kč/USD, když se v průběhu dne její kurz propadl přes 23,00 Kč za dolar.

Desetimiliardový rozdíl mezi očekávanou hodnotou a skutečností ve výsledku zahraničního obchodu ČR v listopadu je nečekanou fundamentální vzpruhou pro českou měnu. To se projevilo relativně mírným posílením, které je však potřeba vidět v souvislostech poklesů ostatních měn v regionu. Oslabení forintu, zlotého a slovenské koruny kulminovalo po poledni, poté sice došlo k pozitivnímu obratu, nicméně na otevírací kurzy se tyto měny přesto nedostaly.

Vývoj v našem regionu je determinován především vývojem eurodolaru, tedy až na výjimky při nečekaných domácích zprávách. Informace o odhadu loňského schodku veřejných financí na úrovni 3,9 až 4,5 % HDP podle MF neměla na korunu žádný vliv. Spekuluje se o tom, jakým způsobem bude privatizován Český Telecom, a zda náhodou nebude mimořádná valná hromada, kterou FNM kvůli odměnám pro vedení společnosti svolá, jednat také o výplatě mimořádných dividend před prodejem státního podílu.

Zítra nečekáme žádné domácí kurzotvorné zprávy. Koruna by měla korelovat s regionem a zůstat v rámci technických mezí 30,30 až 30,55 Kč za euro.

Eurodolarový trh byl dnes relativně klidný, americká měna posílila na 20denní maximum 1,3215 USD/EUR. V tomto okamžiku však dochází k jejímu poklesu přesně na 1,3300 USD/EUR. Index aktivity ve službách ISM v USA za prosinec vzrostl 63,1 bodů, opět jde o lepší číslo, než trh v průměru očekával. Očekáváme, že do pátku budou investoři nervózní. Teprve zpráva o nezaměstnanosti v USA naznačí, kam se vydá dolar v příštích týdnech.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2026
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC