Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokles ceny ropy vedl minulý týden k růstu ceny akcií automobilek...

Pokles ceny ropy vedl minulý týden k růstu ceny akcií automobilek...

27.12.2004 15:05
Autor: 

Minulý „předvánoční“ týden byl pro evropské burzy opět relativně příznivý. S tím, jak cena ropy na týdenní bázi poklesla již potřetí za poslední měsíc, došlo k růstu ceny akcií automobilek (PSA Peugeot Citroen) a chemických společností (BASF AG). Dow Jones STOXX 600 tak ve čtyřech obchodních dnech posílil o 0,7 % a uzavíral na 250,98 bodech. Konkurenční DJ STOXX 50 poskočil také o 0,7 %, zatímco DJ Euro STOXX 50 přidal nejvíce od začátku listopadu – plných 2,1 %.

* Cena ropy – za minulý týden se cena ropy snížila o 7,7 % zejména díky informacím americké vlády, že míra zásob dosáhla nejvyšší hladiny za posledních 5 měsíců. I přesto se cena „černého zlata“ zvýšila za rok 2004 o 33 %.

* Automobilky – segment automobilek zaznamenal za minulý týden největší přírůstek v rámci indexu STOXX 600. PSA Peugeot SA poskočil o 3,4 %, DaimlerChrysler AG přidal 2,8 %.

* Chemické společnosti – stejně jako automobilky, také chemičky profitovaly z poklesu ceny ropy. BASF AG přidal 2,6 %, Yara International ASA přidal 4 %.

* Těžební společnosti – jejich akcie posilovaly díky růstu ceny surovin, zejména mědi. Ta během londýnského obchodování podražila o 2 %. BHP Billiton Plc posílil o 3 % na 606 p, Anglo-American Plc přidal 5,3 %. Antofagasta Plc – vlastník třech dolů na měď v Chile – končil týden o 5,4 % silnější.

* Nokia Oyj – největší výrobce mobilních telefonů na světě poskočil o 4,9 %. Firma se nechala slyšet, že pro rok 2005 očekává růst počtu celosvětově prodaných mobilních telefonů o 10 %.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj dat: Bloomberg LP


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m