Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová evropská úprava statutárního auditu opět o něco blíž ke schválení

Nová evropská úprava statutárního auditu opět o něco blíž ke schválení

17.12.2004 15:09
Autor: 

Dne 8. prosince 2004 Rada ministrů financí členských zemí EU („Rada“) podpořila návrh nové směrnice Evropské komise („Komise“) vedoucí ke zkvalitnění statutárních auditů obchodních společností v rámci EU. Tento návrh byl do velké míry vyvolán snahou zamezit opakování účetních skandálů obdobného rozsahu, jako Enron ve Spojených státech či Parmalat v Itálii.

Návrh nové směrnice, která by měla nahradit stávající směrnici č. 84/253/EHS o statutárním auditu, zveřejnila Komise v březnu letošního roku. Podle předloženého návrhu bude povinností jednotlivých společností s kótovanými akciemi, bank a pojišťoven nebo společností s určitým minimálním počtem zaměstnanců zřídit nezávislé auditové výbory. Členy těchto výborů budou osoby odlišné od výkonného managementu společnosti. Auditové výbory budou pověřovat statutární auditory provedením auditu ve společnosti, budou monitorovat systémy vnitřní kontroly, interního auditu a risk managementu a také nezávislost auditora zejména s ohledem na poskytování neauditových služeb.

Na rozdíl od původního návrhu Komise však Rada do určité míry omezila rozsah administrativních povinností spojených se zřízením auditových výborů, a vyslyšela tak námitky zástupců řady členských států, kteří se obávali především dopadu nových, mnohem přísnějších pravidel na každodenní administrativní fungování menších obchodních společností.

Návrh dále zavádí jasná pravidla odpovědnosti auditorů v situacích, kdy jsou v rámci nadnárodních skupin společností jednotlivé společnosti v různých zemích světa auditovány různými auditory (což, jak podotýká Komise, byl právě případ skupiny Parmalat). Proto se návrh snaží oslabit vztahy mezi lokálním managementem a auditory formou povinného střídání auditorů, a rovněž zavádí plnou zodpovědnost auditora ověřujícího konsolidovanou účetní závěrku za audit této závěrky, a tedy i za ověření práce ostatních auditorů podílejících se na auditu jednotlivých společností ve skupině.

Schválení návrhu nové směrnice Radou je dalším ze série legislativních kroků, které by (dle původního plánu Komise) měly vyústit ve schválení směrnice tak, aby mohla vstoupit v platnost již ve druhém pololetí roku 2005, a odstartovat tak přechodné období, během kterého by všechny jí dotčené společnosti byly povinny své vnitřní poměry a vztahy s auditory uvést do souladu s novými pravidly. Zda se tento ambiciózní záměr podaří naplnit, bude nyní záležet především na Evropském parlamentu, kam zmiňovaný návrh směrnice nyní zamíří.

Ivan Sagál

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • cestina
    17.12.2004 16:25

    Weinhold legal - to jste se teda predvedli! Tomu rikam cestina! Auditovy vybor = to je superpaskvil, v literature (jak odborne tak i laicke) se pouziva zasadne Auditni vybor. Vubec nechapu, jak mohl nekdo slovo "auditovy" vymyslet!
    Pepa z depa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
7:00CECONOMY AG (09/18 Q4)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
13:00General Mills Inc (11/18 Q2)
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba