Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs - ropa se bude v roce 2005 průměrně pohybovat na 46 dolarech za barel

Goldman Sachs - ropa se bude v roce 2005 průměrně pohybovat na 46 dolarech za barel

8.12.2004 13:23
Autor: 

Investiční banka Goldman Sachs včera v korejském Soulu představila svoji představu o vývoji ceny ropy pro rok 2005. Podle Jeffreyho Currie, vedoucího oddělení globálních makroekonomických analýz, dosáhne průměrná cena ropy v roce 2005 cca 46 dolarů za barel a vzroste tak proti letošním 42 dolarům. Za hlavní důvod tohoto vývoje Goldman Sachs označuje zejména vyšší náklady na těžbu. „Ropa a obchodování s ní vstupuje do nového investičního cyklu, de facto poprvé od 70. let minulého století. Náklady rostou a reflektují tak potřebu výrazných investic.“ – J. Currie.

„Nízké výnosy v segmentu komodit vedly v minulých desetiletích k odlivu kapitálu a investic do jiných oblastí ekonomiky. Neadekvátní výše investic se nám nyní vrací a tlačí na růst ceny ropy. Její těžba je stále nákladnější.“ – J. Currie. Cenový vývoj letošního roku dává Goldman Sachs evidentně za pravdu – v New Yorku obchodovaný kontrakt dosáhl 25. října rekordních 55,67 dolarů/barel. Hlavním důvodem je zejména nečekaně vysoký růst poptávky ze strany Číny a obavy z přerušení dodávek z regionů jako Irák, Rusko, Nigérie nebo Venezuela.

Ještě v září se Goldman Sachs domníval, že cena ropy zůstane po zbytek roku nad 50 dolary a v roce 2005 bude dále posilovat. Poslední revidované odhady hovoří o růstu ceny v prvním kvartále roku 2005, poklesu na hladinu 44 dolarů ve čtvrtletí druhém a opětovném růstu směrem ke 48 dolarům za barel ke konci roku. Za důvod očekávaného poklesu ceny v Q2/2005 Goldman Sachs považuje předpokládané ekonomické zpomalení a náběh těžby z nových nalezišť v Rusku a západní Africe.

Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj dat: Bloomberg LP)


Váš názor
 • Poroste
  9.12.2004 18:54

  Ceny ropy poroste ruku v ruce s ekonomickym rustem Ciny.A ten jak vsichni vi je enormni.
  dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - CPI, y/y
  9:00CZ - Nezaměstnanost
  10:30UK - Průmyslová výroba, m/m