Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Peníze na penzijní reformu z privatizace, nebo z dividend?

ČEZ: Peníze na penzijní reformu z privatizace, nebo z dividend?

03.11.2004 9:44
Autor: 

Dnes by měl slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko informovat vládu o dalším postupu jednání s Enelem týkajícího se prodeje 66% státního podílu ve Slovenských elektrárních (SE). Připomínáme, že ministr Rusko včera uvedl, že navrhne prodloužit jednání exkluzivně s Enelem. V minulém týdnu Rusko pohrozil zastavením jednání s Enelem a možným zahájením jednání s ČEZem (ten skončil v tendru druhý) nebo dokonce zrušením tendru, protože nebyl spokojen s rychlostí dosavadního průběhu jednání s Enelem. Připomínáme, že Enel zvítězil v tendru na SE s nabídkou ve výši 840 mil. EUR, zatímco ČEZ skončil druhý s nabízenou částkou 690 mil. EUR.

Podle Energetického regulačního úřadu (ERU), se spotřeba elektřiny meziročně zvýšila o 3,3 % za prvních 9 měsíců roku 2004, zatímco velké společnosti zvýšily svou spotřebu meziročně o 4,5 % a domácnosti o 1,7 %. ČEZ zvýšil výrobu elektrické energie o 1,9 % meziročně. Společnost očekává, že produkce dosáhne 61 TWh za celý rok 2004, což je přibližně stejně jako v loňském roce a v souladu s trendem za 9M.

Ministr průmyslu a obchodu, Milan Urban, zopakoval, že se staví proti privatizaci ČEZu. Místo prodeje státního podílu by Urban ponechal akcie, které stát ve společnosti vlastní, na speciálním účtu a použil by dividendy na penzijní reformu. Toto oznámení je v kontrastu s plánem ministerstva financí, které by k penzijní reformě chtělo použít právě peníze získané z privatizace ČEZu. Jelikož postoj ministerstva průmyslu je již nějakou dobu znám (ačkoliv ministr Urban ještě nemá připravený konkrétní plán) a vláda nemá v úmyslu privatizovat ČEZ před rokem 2006, komentář ministra Urbana vnímáme pro vývoj akcie jako neutrální.

Tomáš Gatěk, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.11.2025
17:11Goldman Sachs nově čeká, že akcie v následujících 10 letech vynesou 7,7 procenta ročně
15:35J&J koupí vývojáře léků na rakovinu Halda Therapeutics za 3,05 miliardy dolarů
15:08Rozmach AI vyvolává nedostatek levných paměťových čipů
13:01Evropská komise zlepšila odhad růstu české i unijní ekonomiky
10:27EPH a TotalEnergies zakládají společný podnik za 10,6 miliardy eur
9:07Japonská ekonomika klesla poprvé za šest čtvrtletí. Tokio připravuje stimulační balíček
8:51Apple chystá éru po Cookovi, Google investuje miliardy do datových center a Labubu hype slábne  
6:09Wells Fargo věří Caterpillaru. Vidí u něj silný potenciál díky AI jako motor růstu
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data