Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Koruna posílila k dolaru … dolar ztrácí k euru kvůli obchodní bilanci a rekordním cenám ropy

    Koruna posílila k dolaru … dolar ztrácí k euru kvůli obchodní bilanci a rekordním cenám ropy

    14.10.2004 17:57
    Autor: 

    Kurz koruny k euru byl dnes velmi klidný, k dolaru naše měna pokračovala v posilování. Domácí trh ignoroval výrazný propad maďarského forintu. Dolar klesá k euru za přispění obřího schodku obchodní bilance k úrovni 1,2400 USD/EUR. Závěr seance zastihl kurz koruny na 31,45 Kč za euro a 25,40 Kč za dolar.

    Forint dnes propadl až na 248,5 HUF/EUR, na ostatní měny v regionu to ale vliv nemělo. Maďarská centrální banka v pondělí bude jednat o úrokových sazbách, očekává se snížení vysoké 11% úrovně.

    Index cen průmyslových výrobců v září v ČR meziměsíčně rostl jen o 0,3 % místo očekávaných 0,7 %, roční inflace v tomto segmentu poklesla na 8,0 %. Z pohledu měnové politiky nejsou dnešní data podle našeho názoru argumentem pro přílišné zmírňování scénáře postupného zpřísnění měnových podmínek. Nadále očekáváme ještě jedno zvýšení úrokových sazeb do konce roku. Guvernér Tůma ale včera řekl, že v současné chvíli důvody pro zvýšení sazeb nevidí, čímž se jen přidal k dalším centrálním bankéřům, kteří se snaží přesvědčit trh, že zvýšení úroků nepřipravují. Také poslední jednání bankovní rady ČNB vyznělo 6:0 pro zachování sazeb na současné úrovni.

    Zlepšení úrokového diferenciálu tak v této chvíli nebude tím pravým impulsem pro posilování české měny. Pozitivně však dopadla srpnová platební bilance a také zářijový schodek bilance obchodní. Zítra bude Poslanecká sněmovna projednávat vládní návrh státního rozpočtu na rok 2005 v prvním čtení. V této fázi zatím neočekáváme, že korunový trh znervózní, měna by zítra měla zůstat v blízkosti úrovně 31,50 Kč/EUR.

    Dolar dnes znovu padá k euru, po zveřejnění vysokého schodku obchodní bilance USA jeho kurz dokonce překonal 1,2400 a spadl až na 1,2425 USD/EUR (více ZDE). Aktuálně se na eurodolarovém trhu obchoduje kolem 1,2390 USD/EUR. Krom negativních ekonomických zpráv tíží americkou měnu také nezastavitelný růst cen ropy. Barel WTI se dnes vyšplhal na nové maximum 54,60 USD. Za velmi důležitou technickou úroveň považujeme 1,2460 USD/EUR.

    Radim Krejčí, Patria Online


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data